Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Turbo „In The Court Of The Lizard”

28 Listopada 2014

Koncerty powinny być dla każdego zespołu rockowego sprawdzianem rzeczywistych umiejętności, a duszny klub pełen fanów naturalnym środowiskiem muzycznej egzystencji. Poznaniacy podarowali nam zatem najlepszą z możliwych wizytówek. Podwójne CD "In The Court Of The Lizard", nagrane w zasłużonym dla metalu klubie Lizard King (miejsce niestety przeszło już do historii), potwierdza, że zespół jest w formie.

Młodzieży być może należy przypomnieć parę faktów - Turbo to kapela, która przez dekady była (i jest!) niewątpliwie jednym z najważniejszych zespołów metalowych w Polsce. Popularność zdobyli też poza granicami naszego kraju, a gdyby nie realia PRL, pewnie ich rozpoznawalność na Zachodzie byłaby znacznie większa. Stoi za nimi 35 lat wspaniałej historii. Styl grupy zmieniał się wraz z przeobrażeniami na metalowej scenie, którą zwłaszcza w latach 80. wstrząsały imponujące rewolucje. Od klasycznego hard rocka poprzez zadziorny heavy metal po thrash, a nawet death metal. Turbo to po prostu instytucja, za którą stoi przede wszystkim wciąż poruszające fanów szczere granie, od dłuższego czasu znowu bliskie heavy metalowym kanonom.

Moja teoria, że nic tak nie uskrzydla klasycznych zespołów na koncertach jak dobre, świeże nagrania, dzięki "In The Court Of The Lizard" zyskuje potwierdzenie. Ostatnia płyta Turbo, "Piąty żywioł" była sukcesem zarówno komercyjnym jak i artystycznym. Wstęp w postaci "Myśl i walcz" oraz "Przebij mur" prezentuje zespół pełen siły i pasji, którego muzyka wciąż wywołuje żywe emocje. Mocny, galopujący gitarowy cios w pierwszym kawałku i dostojne, hard rockowe uderzenie w drugim sprawiają, że Tubo rozwija skrzydła już na początku. A "Serce na stos" to w ogóle jeden z najjaśniejszych momentów podczas koncertu - bardzo klasyczny, z porywającymi riffami, z umiejętnie budowanym klimatem. Gdy dodamy do tego chociażby znakomite wykonanie "Na progu życia" (z pełną werwy solówką gitary) z płyty przedostatniej, to trudno będzie mieć wątpliwości, że ostatnie lata były dla Turbo bardzo płodne i udane.

Świetnie też wypadają klasyki, zwłaszcza te z dwóch pierwszych płyt. O "Dorosłych dzieciach" wspominać nie trzeba, bo to przecież rzecz sztandarowa. Szalenie przebojowe "Wybieraj sam", czy odśpiewane wspólnie z publicznością "Jaki był ten dzień" z albumu "Smak ciszy" muszą się podobać, podobnie jak bardzo "ironowy" "Ktoś zamienił" - dowód na to, że scena spod znaku N.W.O.B.H.M. oddziaływała mocno na Turbo w tamtych latach. Fanów surowszego, szybszego, bliskiego już thrash metalu uderzenia, z pewnością ucieszą koncertowe wykonania klasyków z płyty "Kawaleria Szatana" - druga część utworu tytułowego oraz pełne wigoru "Sztuczne oddychanie" skutecznie podgrzewają atmosferę w Lizard Kingu. "Kometa Halleya" kroczy za sprawą ciężkiego riffu z wdziękiem zmierzającej ku zniszczeniu Godzili, a instrumentalne "Bramy galaktyk" pozwolą wam zasłuchać się w gitarowych pasażach. Na wyróżnienie zasługują też złowieszcze wykonanie "Upiora w operze" albo "Człowiek i Bóg". Na koniec zespół serwuje nam klasyk w postaci "Breaking the Law", w którym gościnnie zaśpiewał pierwszy wokalista Iron Maiden, Paul Di'Anno.

Wszystko jest tutaj na swoim miejscu. Zespół brzmi precyzyjnie, ale nie sztucznie. Czuć, że to koncert. Gitarowym kunsztem popisuje się Wojciech Hoffman, a Tomasz Struszczyk radzi sobie wokalnie całkiem nieźle, ale też jako frontman wypada przekonująco, skutecznie integrując się z publicznością. Można oczywiście polemizować z wyborem kawałków do setlisty. Chociaż zespół postarał się odnieść do różnych okresów swej twórczości, nie reprezentuje ich równomiernie. Ale to naturalne - mając tak bogaty dorobek trzeba na czymś się skupić. Mnie przede wszystkim cieszy to - i wszystkich fanów metalu też powinno - że Turbo skupił się na rzetelnym i pełnym emocji graniu muzyki. "In The Court Of The Lizard" jest wyśmienitym prezentem dla fanów, a dla nie zaznajomionych z tematem (czy są jeszcze tacy?) punktem wyjścia do zgłębienia dyskografii zespołu.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
6.10.2014

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

1. Myśl I Walcz
2. Przebij Mur
3. Kometa Halleya
4. Serce Na Stos
5. Słowa Pełne Słów
6. Ktoś Zamienił
7. Już Nie Z Tobą
8. Upiór W Operze
9. Armia
10. Człowiek I Bóg
11. Bramy Galaktyk
12. Noc Już Woła
13. Dorosłe Dzieci
14. Wybieraj Sam
15. This War Machine
16. Mówili Kiedyś
17. Jaki Był Ten Dzień
18. Sztuczne Oddychanie
19. Breaking the Law (feat. Paul Di’Anno)

Informacje o wykonawcy

Turbo

Inne recenzje płyt wykonawcy

Turbo - Piąty żywioł
Turbo „Piąty żywioł&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.