Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dire Straits „Love over Gold”

Grupa Dire Straits wylansowała przez lata wiele znanych na całym świecie przebojów, takich jak "Brothers In Arms" czy "Money for nothing". I to z tymi utworami kojarzy się przeciętnemu słuchaczowi nazwa zespołu Marka Knopflera. Lecz prawdziwy fan zapytany o ulubioną pozycję w bogatej dyskografii popularnych "Dire'sów" często wymienia właśnie "nieprzebojową" płytę "Love over gold". Nie bez powodu.

Słowo "nieprzebojowa" jest tu nieco zwodnicze, gdyż utworów z "LoG" słucha się - jak zresztą wszystkiego, co napisał Knopfler - z prawdziwą przyjemnością. Jak zwykle mamy tu piękne melodie w wysmakowanej aranżacji i?. no właśnie. Znacznie bogatszej niż dotąd formie. Zespół zadziałał tu odważniej niż na poprzednich albumach i nagrał muzykę mniej "radiową", lecz doskonalszą artystycznie. I oto dostajemy taką perłę jak czternastominutowe "Telegraph Road". Czego tu nie ma! Delikatny fortepian, charakterystyczna gitara i śpiew lidera, zmiany nastroju pomiędzy stonowaną zwrotką i żywym refrenem, stopniowo wzrastające napięcie, które w końcu eksploduje w szalonej instrumentalnej kulminacji. Do dziś jest to prawdziwy tzw. Koncertowy "killer" występującego już solo Knopflera. Poprzeczka dla następnych utworów została zawieszona wysoko, lecz kolejny na płycie "Private Investigations" dzielnie ją przeskakuje. W tym smutnym i pięknym utworze przykuwa uwagę przede wszystkim wspaniała gra lidera na gitarze klasycznej, trudno też jednak pominąć doskonałe wejście przesterowanego riffu pod koniec. Wydaje się że już lepiej być nie może, ale prawdziwe arcydzieło dopiero przed nami. Tytułowe "Love Over Gold" to prawdopodobnie najpiękniejsza z kilkuset napisanych przez Knopflera piosenek; utwór bez słabych punktów. Bogata, lecz nieprzeładowana aranżacja, śliczna melodia, niebanalny tekst, cudownie przeplatające się instrumenty, a na domiar wszystkiego, gdy myślimy, że numer dobiega już końca, odzywa się rozmarzone, oniryczne solo wibrafonu, które po mistrzowsku zamyka całość. Ta piosenka to naprawdę sześć minut Muzyki przez duże M, takiej, przy której można wzruszyć się lub odpłynąć w świat marzeń.

Dwie ostatnie propozycje to już w sumie typowe rockowe kawałki; najmniej wyrazisty jest "Industrial Disease", który dziś kojarzy się ewidentnie z późniejszym przebojem grupy, "Walk of Life". Więcej do zaoferowania ma "It never rains" w którym wyróżnia się długa gitarowa solówka Marka Knopflera pełna ciekawych zagrywek oraz - co u niego rzadkością - wzbogacona użyciem efektu wah-wah (popularna "kaczka").
Summa summarum, "Love Over Gold" to szczególna pozycja w bogatej dyskografii słynnej formacji, w mistrzowski sposób łącząca ambitną formę z przystępnością i przebojową melodyką. Nie powinna zawieść oczekiwań żadnego miłośnika dobrej, ciekawej muzyki.

Jacek Podlewski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (2)
dodajdo

Komentarze

bigis81

20:13, 04-05-2010 | zgłoś

Love Over Gold ma tę swietną cechę, że jest płytą wyjątkowo udaną z artystycznego punktu widzenia, a jednocześnie łatwą w odbiorze. Nie ukrywam, że w muzyce zawsze ceniłem melodię, dlatego eksperymenty polegające na bezładnym brzdąkaniu jakoś do mnie nie przemawiały zbytnio. Z każdego utworu na Love Over Gold można zrobić przebój, choć długość utworów raczej temu mogłaby przeczyć. Ja tej płycie wystawiam najwyższą notę.

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
24.9.1982

Wydawca:
Vertigo

Lista utworów:

Telegraph Road – 14:15
Private Investigations – 6:45
Industrial Disease – 5:49
Love over Gold – 6:16
It Never Rains – 7:54

Informacje o wykonawcy

Dire Straits

Inne recenzje tej płyty

» Dire Straits „Love over Gold&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał Błaszczyk

Inne recenzje płyt wykonawcy

Dire Straits - On the Night
Dire Straits „On the Night&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Michał Błaszczyk
Dire Straits - Brothers in Arms
Dire Straits „Brothers in Arms&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał Błaszczyk
Dire Straits - Communiqué
Dire Straits „Communiqué&rdquo
Ocena: 3.53.53.53.53.5 (3.5)
Autor: Michał Błaszczyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.