Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


KSU „Dwa Narody”

20 Stycznia 2015

Jedyny na świecie zespół grający "ustrzycki folk" znowu uderza! Powrót KSU po 6 latach z nowym albumem przyjąłem z satysfakcją, bo trzeba przyznać, że to jeden z bardziej oryginalnych tworów na rodzimej punkowej scenie. "Dwa Narody" zdają się potwierdzać tezę o osobności zespołu.

Nowy krążek KSU to w gruncie rzeczy jak najbardziej logiczna kontynuacja ścieżki obranej już na płycie "Nasze Słowa" z 2005 roku. Po drodze była jeszcze wydana na 30-lecie kapeli "XXX-lecie, Akustycznie", gdzie pojawiły się aranżacje piosenek z bardziej folkowym podejściem do tematu (także z użyciem mało rockowego instrumentarium). Z jednej więc strony nowa płyta Siczki i spółki nie powinna w żaden sposób zaskakiwać, a jednak lekkie "zdziwko" jest. Pisząc to, mrugam jednocześnie okiem, ponieważ nie jest to zdziwienie negatywne, wręcz przeciwnie. Otóż "Dwa Narody" to nie jest już płyta stricte punkowa. Punkowej stylistyki nie uświadczycie na niej wiele, ale po pierwsze, to nie nowość w ich przypadku, a po drugie, kto się nie rozwija, ten się cofa. Siczka po raz kolejny pokazuje, że na rozwoju zależy mu bardzo mocno, czego dowodem użycie na płycie takich instrumentów jak m.in. flety, harfa, skrzypce oraz sopiłka. I, co ważne, użycie w całkowicie sensowne, nie sztuka dla sztuki. Wszystko fajnie ze sobą współgra, nie ma wrażenia sztuczności. Instrumenty te wprowadzają za to "słowiański" w duchu rodzaj wrażliwości.

Spieszę jednak uspokoić, że "Dwa narody" to płyta jak najbardziej gitarowa. Z tym, że momentami bliżej kawałkom Siczki (zadeklarowanego fana Black Sabbath) do hard rocka lub nawet heavy metalu niż punka. A jak już, to też nie jest klasycznie do bólu - dawni ekstremiści zmienili się w innowatorów. Posłuchajcie choćby wieńczącego całość "Laworta" - plemienne zaśpiewy robią wrażenie. Naprawdę punkowo jest w takich kawałkach jak tytułowy, "Życie przez RZ" czy "Niebo nie przyjmuje zwrotów". Wielowymiarowość słychać doskonale w "Wesołej balladzie o smutnym końcu" czy "Wyrzuceni poza nawias". Niespodzianki w postaci syntezatorowego zakończenia "Puzzli historii" oraz zagranych na harfie wstępów do "Teledemokracji" i "Wyrzuconych poza nawias" tylko dodają smaczku i tak ekstrawaganckiej całości. Płyta jest długa, zwłaszcza jak na płytę punkową. "Dwa narody" to 20 piosenek zamkniętych w czasie 60 minut. Przyznam jednak, że w czasie odsłuchu czas płynął mi szybko, nie nudziłem się, a kolejne utwory zdają się z siebie wynikać w sposób naturalny.

Teksty tym razem napisało kilka osób, a nie tylko "nadworny" tekściarz grupy Maciej Augustyn. Stąd może pewien rozstrzał tematyczny i mniejsza spójność stylistyczna. Pojawiają się jak zwykle zagrożenia związane z alkoholem ("Wino za karę", "Gazowane szczęścia"), konflikty dzielące polskie społeczeństwo ("Dwa narody") czy komentarz do sytuacji na Ukrainie. Tematy typowe dla KSU i jak zwykle w przypadku tego zespołu bardzo aktualne.

Siła zespołu Eugeniusza "Siczki" Olejarczyka nie tkwi w radykalizmie muzycznym, czy radykalizmie przekazu. Od tego są na naszej scenie punkowej inne kapele, choćby Dezerter. Siczka znalazł sobie niszę, w której mu dobrze i, co najważniejsze, która daje mu możliwości stopniowego rozwijania zespołu, bez odrzucania własnych korzeni. Co trzeba przyznać artysta ten całkiem nieźle wykorzystuje.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 1/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1/5 (1)
dodajdo

Komentarze

45ja

19:10, 21-11-2015 | zgłoś

dobry znak nowy album Ksu , tzn że jeszcze Sieczka żyje nie zapił się na śmierć :) w tych swoich ukochanych Bieszczadach , to przykre taki zespół ikona punk rocka w Polsce klepie biedę , to tak jakby Sex Pistols a Angli musieli żebrać , albo iść na budowę po 30 latach pracy w tym biznesie:( Nie chciałbym oceniać tej płyty ale no cóż nie jest zle , dobrze też nie , moja ocena 1 . Ale i tak szacun za podniesienie i przedostatnim albumie Nasze Słowa który był dobry. Grajcie twórzcie dalej.

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
8.12.2014

Wydawca:
Mystic Production

Lista utworów:

1. Rozbity dzban
2. Wesoła ballada o smutnym końcu
3. Teledemokracja
4. Ten, który nie nadejdzie?
5. Kiedy naród umiera
6. Moje stąd
7. Gazowane szczęścia
8. Wolne niewole
9. Wyrzuceni poza nawias
10. Puzzle historii
11. Życie przez RZ
12. Głupawica
13. Ciemne ścieżki
14. 11.11.2012
15. Wino za karę
16. Dwa narody
17. Tylko honor II
18. Niebo nie przyjmuje zwrotów
19. Sztyl od kilofa
20. Laworta

Informacje o wykonawcy

KSU

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.