Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kazik & Kwartet ProForma „Wiwisekcja”

5 Kwietnia 2015

Kazik Staszewski w swych niezliczonych projektach zapędzał się już w różne rejony - teraz pognał w kierunku piosenki poetyckiej. Kwartet ProForma to poznański zespół trudniący się właśnie tym rodzajem muzyki. Panowie jakiś czas temu dogadali się w sprawie koncertów na których Kwartet (w rzeczywistości kwintet) chciał wykonać utwory Stanisława Staszewskiego. Na jednym wspólnym występie się nie skończyło - od koncertu do koncertu repertuar się rozszerzał, a między artystami kiełkowała myśl o wspólnej płycie.

I tak dochodzimy do dnia dzisiejszego, czyli momentu kiedy można kupić gotowy album. "Wiwisekcja" to dwupłytowe wydawnictwo. Pierwsza płyta zawiera zapis koncertu jaki formacja dała w teatrze WARSawy 13 września ubiegłego roku. Nagrywanie występu oraz przygotowania do niego to materiał na obszerną opowieść, nie ma tu na nią miejsca. Dość powiedzieć, że mało brakowało, aby przez chorobę Kazika do koncertu nie doszło.

Panowie wzięli na warsztat nie tylko piosenki Stanisława Staszewskiego, ale również pokaźną liczbę kawałków z solowych płyt Kazika, z czego większość to rzeczy mało lub zgoła wcale nie grane. Pojawiły się w setliście również numery z "Piosenek Toma Waitsa" ("Deszczowe psy", "Rybi puzon", "Czekając na wczoraj") oraz "Melodii Kurta Weilla" ("Pieśń o kanonierach"). Poza tym bardzo fajna wersja "Białego Dworu" Kwartetu i 3 piosenki Silnego Kazika Pod Wezwaniem. Imponujący zestaw. Mamy tu do czynienia z coverami i faktycznie różnice w odegraniu tych wersji są słyszalne, ale zarazem spina je głos Kazika, który ciężko pomylić z jakimś innym. Przy czym, podobno ze względu na wspomnianą wyżej chorobę, śpiew lidera Kultu ma nieco inną barwę, co da się wychwycić i jest to pewnego rodzaju ciekawostką. Na pewno, mimo całej kameralności występu, nie jest to "Kult Unplugged - bis". Po pierwsze większość piosenek nie jest grana na żywo przez Kult lub inny kazikowy projekt. Po drugie, członkowie ProFormy grają nie tylko na instrumentach akustycznych. Pojawiają się również gitary elektryczne, choć ich obecność nie jest nachalna.

Poziom wykonania utworów, zarówno intrumentalny, jak i wokalny (te, w których Kazik już poważnie niedomagał wycięto) pokazuje, że nie był to jednorazowy strzał, ale proces przygotowawczy poparty pracą na próbach. Świetnie wypadły takie kawałki jak nigdy nie słyszany przeze mnie w wersji live "Komandor Tarkin" czy piosenki z repertuaru Toma Waitsa, które uwielbiam (zwłaszcza "Deszczowe psy"). Jak pisałem wyżej, bardzo fajnie wybrzmiał "Biały dwór", a piosenki Silnej Grupy Pod Wezwaniem dają całości posmak humorystyczny.

Ciekawsze jednak jest to, co zostało dodane do "Wiwisekcji" trochę w charakterze bonusu. Na drugiej płycie znalazło się 5 piosenek - w tym jedna będąca efektem współpracy Kwartetu i Kazika. "Kalifat", bo o niej mowa, to bardzo aktualna opowieść o tym, jak niewiele zachodnia cywilizacja może przeciwstawić światu muzułmańskiemu i jakie z tego płyną zagrożenia. Pozostałe piosenki pochodzą z różnych parafii. "Prawo jazdy" z kazikowego ""Oddalenia", "Malcziki" z płyty Yugotonu. W tych utworach w gruncie rzeczy nie ma wielkich zmian aranżacyjnych. "Modlitwa o wschodzie słońca" Natana Tenenbauma i Przemysława Gintrowskiego już nieco bardziej chwyta za serce. Najwięcej zmian w stosunku do oryginału jest oczywiście w "Gorzkim płaczu" (w oryginale: "The Weeping Song" - Nick Cave) i ten numer cenię chyba najwyżej.

Dobrze, że takie płyty powstają, bo świadczą o tym, że współpraca z "gwiazdami" jest możliwa, trzeba jedynie się do nich odezwać i mocno wierzyć w powodzenie projektu. Jasne, "Wiwisekcja" to nie jest płyta ponadczasowa, ale pokazuje twórczość Kazika i Stanisława Staszewskich (szeroko rozumianą) w nieco innej odsłonie i to również jest wartość. Na 2015 rok planowana jest premiera debiutanckiej płyty (mają na koncie demo i kompilacje) ProFormy "Na końcu świta". Kto wie, może być ciekawie.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
27.3.2015

Wydawca:
S.P. Records

Lista utworów:

CD1:
1. Notoryczna narzeczona
2. Rybi puzon
3. Oddalenie
4. Sztos
5. Pieśń o kanonierach
6. Przesłuchiwałem całą noc
7. Czekając na wczoraj
8. Deszczowe psy
9. Komandor Tarkin
10. ¿Do U Remember?
11. Mariola
12. Piwko
13. Pochód świętych
14. Oblężenie
15. Biały Dwór
16. Gdybym wiedział to co wiem
17. Latający Holender
18. A gdy będę umierał
19. Samotni ludzie

CD2:
1. Kalifat
2. Prawo jazdy
3. Маљчики
4. Gorzki płacz
5. Modlitwa o wschodzie słońca

Informacje o wykonawcy

Kazik & Kwartet ProForma

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.