Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Whitesnake „The Purple Album”

23 Maja 2015

Po rozpadzie Deep Purple z Glennem Hughesem i Davidem Coverdalem obaj panowie zaczęli robić karierę na własny rachunek. Hughes angażował i dalej angażuje się w liczne projekty, a Coverdale założył kapelę Whitesnake, z którą udało mu się odnieść wielkie sukcesy komercyjne, wychodząc od purplowego hard rocka do jakże modnego w latach osiemdziesiątych glam rocka, którego symbolem są piękne miłosne ballady pokroju "Here I Go Again" czy "Is This Love?". Mimo to obaj panowie bardzo chętnie sięgali i do dziś sięgają do repertuaru Deep Purple. Glenn Hughes chętnie wykonuje utwory z "Burn", a nieodłącznym punktem koncertów Białego Węża jest popisówka Coverdale'a i jego znak jakości - "Mistreated". Sentymentalną podróżą do przeszłości ma być świeżo wydany album Whitesnake z coverami utworów Deep Purple - "The Purple Album".

Trudno mieć zastrzeżenia do listy utworów. Nie dziwi, że płytę zdominowały utwory z "Burn" i "Stormbringer". Z "Come Taste The Band" pojawiły się jedynie dwa utwory. Kawałki zostały zagrane z szacunkiem wobec oryginalnych wersji, choć niektóre zostały nieco inaczej zaaranżowane, jak np. wykonane w akustycznych wersjach "Sail Away" z dedykacją dla zmarłego Jona Lorda, "Soldier Of Fortune", czy oryginalnie śpiewane przez Hughesa - "Holy Man". Gitarzyści pozwalają sobie na własną inwencję w partiach solowych, co jest dobrym ruchem ze względu na niepowtarzalność blackmorowskich partii, choć niekiedy można partiom wioślarzy zarzucić brak umiaru w szpanowaniu umiejętnościami.

Niestety, najsłabszym ogniwem płyty jest, o ironio, David Coverdale, którego głos często nie wytrzymuje konfrontacji z utworami sprzed czterdziestu lat, a szczególnie żenująco brzmią charakterystyczne dla niego westchnięcia i jęki (szczególnie nieznośne pod tym względem jest "Love Child"). Rozumiem, że kiedyś mogło to brzmieć uwodzicielsko, zalotnie, ale dziś przypomina to zadyszkę astmatyka. Wyższych dźwięków też już Coverdale swobodnie nie wyciąga. W końcu "boski David" (nie jest to bynajmniej określenie zarezerwowane dla Davida Hasselhoffa) nie jest już w sile młodości, wydaje się za to nieco podstarzałym playboyem, który próbuje ile sił hamować upływ czasu, aby kraść niewieście serca. W niektórych utworach, zwłaszcza w tych, w których spory wokalny udział miał Glenn Hughes, David Coverdale po prostu nie daje sobie rady (ciekawie zaaranżowany, wolniejszy niż w oryginale "You Fool No One", "Lay Down, Stay Down" czy "Might Just Take Your Life"). Trudno mieć o to pretensje. Hughes i Coverdale to zupełnie inne głosy i inne skale, i o ile Glenn Hughes jako wokalista wciąż wyczynia cuda, o tyle możliwości Coverdale'a są dziś mocno ograniczone. Najlepiej słucha się śpiewu Coverdale'a w tych spokojniejszych fragmentach, gdy nie forsuje specjalnie głosu. Gdyby "The Purple Album" był zaaranżowany na gitary akustyczne w bardziej balladowych aranżach, to niewątpliwie płyta dużo by na tym zyskała.

Choć nie jest to dobra płyta, ba, jest bardzo słaba, to jednak dobrze, że ją nagrano. Może dzięki "The Purple Album" ludzie, którzy byli uprzedzeni do Purpli bez Gillana i Glovera zechcą sięgnąć do "Burn" i "Stormbringer" i odkryją wyjątkowość tych albumów, która opiera się na wkładzie i muzycznych fascynacjach Hughesa i Coverdale'a opartych głównie na tzw. "czarnej muzyce", tj. bluesie, soulu i funku. Utwory te brzmią sto razy lepiej w oryginalnych wykonaniach. Świeże kotlety smakują zawsze lepiej od odgrzewanych, tym bardziej, że zostały one zbytnio przypalone i pozostawiają po sobie poczucie niesmaku.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
29.4.2015

Wydawca:
Frontiers Records

Lista utworów:

1. Burn
2. You Fool No One
3. Love Child
4. Sail Away
5. The Gypsy
6. Lady Double Dealer
7. Mistreated
8. Holy Man
9. Might Just Take Your Life
10. You Keep On Moving
11. Soldier Of Fortune
12. Lay Down Stay Down
13. Stormbringer
14. Lady Luck
15. Comin Home
16. Soldier Of Fortune

Informacje o wykonawcy

Whitesnake

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.