Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


P.O.D. „The Awakening ”

12 Sierpnia 2015

Kalifornijczycy z P.O.D. (skrót od nazwy Payable On Death) stali się swego czasu jedną z ikon nu metalu. Zanim jednak do tego doszło, zespół obracał się w stylistyce nieco bardziej garażowej, bliskiej nowojorskiej scenie spod znaku N.Y.H.C., a zwłaszcza kapelom pokroju Biohazard, czego przykładem są pierwsze albumy. Ale to dopiero wydane na przełomie wieków płyty "The Fundamental Elements of Southtown" (1999) i "Satellite" (2001) przyniosły grupie ogromną popularność. Miks mocnych metalowych riffów z hip-hopowym bujaniem, sporą dawką melodii i sprytnie wplecionymi odniesieniami do innych stylów (jak reggae), do tego z tekstami niosącymi chrześcijańskie przesłanie, był atrakcyjny zarówno dla MTV, jak i amerykańskich rozgłośni radiowych. Z drugiej strony autorzy pokoleniowego hymnu "Youth Of The Nation" stanowili przeciwwagę dla bardziej szaleńczych i "niegrzecznych" grup, jak Slipknot. P.O.D. nie udało się jednak utrzymać długo na szczycie - uwaga mediów skupiła się na innych zjawiskach, choć zespół wciąż nagrywał kolejne płyty.

Pewnie najnowszy album nie wyniesie ich ponownie na piedestał, ale spodoba się starym fanom. Można powiedzieć, że "The Awekening" to swoista podróż po odkrywanych dotąd przez kapelę muzycznych lądach. Znajdziemy tu kawałki typowe dla P.O.D, charakterystyczne dla ich stylu. Już początek zapowiada, że będzie dobrze - mocny riff w "Am I Awake", do tego sporo melodii, jednak bez pójścia na jakiś wymuszony, komercyjny układ. Podobnie ma się sprawa z singlowym "This Goes Out To You", gdzie wpada w ucho zwłaszcza fajny zaśpiew Sonny'ego Sandovala. Podobne muzyczne patenty znajdziemy w takich kawałkach jak "Get Down" czy kończącym płytę "The Awakening" - zawiera się w nich i ciężar i melodia, a całość brzmi chwytliwe. Interesująco wypada też "Rise of NWO", z pulsującym basem, z zadziornym metalowym riffem i bliskowschodnimi w klimacie przygrywkami.

P.O.D. starają się urozmaicić brzmienie i próbują na najnowszym krążku wykorzystywać różne patenty. "Criminal Conversations", także za sprawą kobiecego wokalu Marii Brink, brzmi jak ballada - sporo tutaj dźwiękowego oddechu, a gitara Marcosa Curiela buduje w kompozycji pewną przestrzeń. Marcos jest zresztą niezwykle kreatywny w pozostałych kawałkach, kombinuje z brzmieniami, wprowadzając tu i ówdzie ciekawe zagrywki (wystarczy posłuchać jak fajnie gitara pracuje w tle utworu "Somebody's Trying to Kill Me"). Kto szuka spokojniejszych nastrojów, odnajdzie je chociażby w piosence "Want It All", ze spokojnym wstępem, w którym pojawia się nawet trąbka, i soulowym klimatem. Z drugiej zaś strony znalazło się na "The Awakening" także i miejsce na punkowe uderzenie, czego przykładem szybki (co zapowiada tytuł) i konkretny "Speed Demon", którego refren przykuwa uwagę niemal pop rockową przebojowością. Ostrzej wypada "Revolución", ale nic dziwnego, skoro słychać w nim gościa specjalnego, Lou Kollera z legendarnej dla nowojorskiej sceny kapeli Sick Of It All. Jednak żeby nie było nazbyt sztampowo, w hardcorowym kawałku pojawia się kołysząca wstawka reggae.

"The Awakening" to solidna płyta, która stanowi wywarzoną propozycję między tym co mocne, metalowe wręcz a przystępne i wpadające w ucho. Niektóre nu metalowe zespoły, albo się rozpadły, albo błądzą, nie wiedząc jaką drogę obrać. P.O.D. nagrali dobry album, który mnie osobiście przypomniał czasy liceum, kiedy zespół święcił triumfy. Wciąż jednak ich przebojowy eklektyzm wypada świeżo i może zaciekawić nowych fanów.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

45ja

18:50, 21-11-2015 | zgłoś

zajebisty album , trochę za bardzo przebojowy , chyba tylko Satellite jest lepszy? oby tak dalej, moja ocena tak jak redakcji 4:)

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
21.8.2015

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

1. Am I Awake
2. This Goes Out to You
3. Rise of NWO
4. Criminal Conversations
5. Somebody's Trying to Kill Me
6. Get Down
7. Speed Demon
8. Want It All
9. Revolución
10. The Awakening

Informacje o wykonawcy

P.O.D.

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.