Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Hunter „T.E.L.I.”

Hunter to już weterani naszej sceny muzycznej. Mimo, że zespół ma już ok 20 lat to dopiero czwarte ich wydawnictwo. Wcześniej były Requiem , Live, Medeis. Teraz przyszedł na T.E.L.I.. Znając cały repertuar grupy z wielką chęcią usiadłem do nowego albumu.

Słyszałem wiele opinii o tej płycie. Większość z nich skrajnie dobra, ale zdażały się też nieco gorsze. Ja jestem zauroczony. Drag przechodzi siebie, jest niesamowity. Muzyka ostra rytmiczna i pełna mroku. Jeśli chcecie odejść z uśmiechem od głośników, nie włączajcie tej płyty. Jeśli boicie się zdecydowanych tekstów, nie włączajcie. Jeśli szukacie mocnej gitary i bardzo zdecydowanej emanacji swoich przekonań politycznych i światopoglądowych podpartych najwyższej jakości wykonaniem to dlaczego T.E.L.I. jeszcze leży w sklepie a nie u was w domu.

Pierwszy utwór. Intro. 11 sekund zaprzeczające wszystkiemu co wcześniej napisałem. 11 sekund ćwierkania ptaków. Potem tytułowe T.E.L.I. komentujące w sposób niedający się pomyslić wydarzenia w Iraku. I mi ten komentarz napewno zapadnie bardziej w pamięci niż jakiekolwiek komentarze naukowców w telewizji po ataku na Irak. Dalej Wersety i znowu klimat bliskiego wschodu. Znowu mocne granie i znowu wspaniała rytmika całości okraszona znakomitym tekstem w jeszcze lepszym wykonaniu. I tutaj najmocniejszy punkt płyty Białoczerw i NieRaj. Pierwsza z tych kompozycji to swoisty marszowy,metalowy hymn. Ale napewno nie o tym co wspaniałe w naszym kraju. To raczej wyraz troski w związku z tym co ostatnio się tutaj wyprawia. NieRaj może być interpretowany różnie. Ja odbieram to jak Hunter'owe rozumienie słowa psalm. Posłuchacie, zinterpretujecie sami. Tak czy inaczej cieżko uśmiechnąć się słuchając tak dobitnych słów. Potem posłuchamy Krzyku Kamieni, a choć kamienie przyzwyczaiły nas do milczenia, tutaj mają wiele do powiedzenia. Następnie utwór, który mi najmniej przypadł do gustu - Wyznawcy. Następny $$$$$$$... gitarowym wstępem przypomina mi nieco kompozycje by Metallica z płytki Master of Puppets. Ale dalej to już Hunter. Ostry protest przeciw rzeczywistości. Płytki Dołek jest określany przez zespół jako necro-pop. Bardzo ciekawa kompozycja z nietuzinkowym tekstem. Przy Wódce to ciekawa gra słowna przy wódce - przywódce. Jedyna ballada na płycie też nie jest pełna optymizmu. Między niebem a piekłem słucha się znakomicie. Takich ballad oczekuje od zespołu metalowego. Jest spokojnie ale napewno wiadomo, że nie zrobił tego Brian Adams. Osiem pamiętam jeszcze z koncertu Hunter w Płocku na Juwenaliach 2005. Tam spotkałem się z większością utworów z T.E.L.I.. W Osiem znowu wam pozostawie interpretacje tekstu. Każda z moich interpretacji jest dość wstrząsająca. A to wszystko kontrastuje z wykorzystanymi tutaj fragmentami kołysanki. Na koniec znowu zaciemnianie obrazu i udawanie, że nic tutaj nie zaszło. Outro to kolejne 1:37 błogich łagodnych dźwięków.

Dopowiem tylko, że to pierwsza płyta zespołu całkowicie po polsku.
Teraz mogę już ustosunkować się do recenzji, które słyszałem. Moim zdaniem to z całą pewnością jedna z najlepszych płyt metalowych jakie wyszły ostatnimi czasy i chyba najlepsza jaką stworzył Hunter. Byle tak dalej.

Krzysztof "Qudłaty" Czupryński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2005

Wydawca:
Metal Mind Records

Lista utworów:

Intro
T.E.L.I...
Wersety
BiałoCzerw
NieRaj
Krzyk kamieni
Wyznawcy
$$$$$$$$...
Płytki dołek
Przy wódce...
Niepokój *
Łosiem *
Pomiędzy niebem a piekłem
Osiem
OUTRO

Informacje o wykonawcy

Hunter

Inne recenzje płyt wykonawcy

Hunter - MedeiS
Hunter „MedeiS&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Mariusz "Consus" Kabała
Hunter - MedeiS
Hunter „MedeiS&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: PanZer
Hunter - Imperium
Hunter „Imperium&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: mateusz.biegaj
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.