Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


SBB „Trio: Live - Tournee 2001”

O odrodzeniu się SBB w nowym, międzynarodowym składzie już pisaliśmy nie raz. Informowaliśmy również o nowym, studyjnym albumie grupy - Nastroje - na który czekamy od początku tego roku. Trudno opisać moją radość, gdy trafiła do mnie informacja, że oczekiwanie to umili nam nowy, koncertowy album grupy, będący dokumentacją europejskiej trasy The Golden Harp Tour 2001. Trasy, która w czasie od marca do listopada roku ubiegłego objęła swoim zasięgiem niemieckie, polskie, czeskie oraz węgierskie sale koncertowe (jek i otwarte przestrzenie) i wypełniła je Muzyką.

Trio, jak pozwolę sobie nazywać skrótowo omawiany krążek, wypełniło pięć kompozycji. Mamy tu trzy rozimprowizowane do granic możliwości formy mające premierę na tym CD plus dwa znane już utwory - Hung Under (zagrane bardzo impresyjnie, ulotnie, pływające w syntezatorowych brzmieniach) i Odlot (szybszy niż w oryginale, z partią wokalną po części improwizowanej oraz rozpoczynający się z niczego(!) - brak tego dynamicznego, ostrego wstępu). Pisząc o utworach premierowych, trzeba zauważyć ich cechy wspólne. Długość każdego z nich oscyluje w granicach dziesięciu minut. Taka ilość czasu pozwala na swobodne rozwinięcie myśli muzycznej i wybudowanie utworu od podstaw. Tak też czyni Józef, Lakis i Paul. Opierając się na basowym ostinato, improwizują. Pojedynkują się, rozmawiają instrumentami. Co ważne - Paul Wertico wraz ze swoim zestawem perkusyjnym ma do powiedzenia równie wiele, co Apostolis Anthimos na gitarze czy Józef Skrzek na instrumentach klawiszowych. Jego gra jest bardzo dynamiczna i balansuje pomiędzy jazzową subtelnością (wyniesioną zapewne z wspólpracy z Patem Metheny'm) a rockową drapieżnością. I tak sobie SBB pływa w przestrzeni zawieszonej pomiędzy rockiem, jazzem, kosmicznymi solówkami Józefa Skrzeka na moogu a intrygującymi (jakże charakterystycznymi) harmoniami gitary Apostolisa Anthimosa.

To płyta z muzyką, jakiej brakuje na codzień w polskich tzw. muzycznych mediach. Niestety, dziś - jeśli nie nazywasz się Britney Spears i długość twoich utworów przekracza 3 minuty - nie masz większych szans na zaistnienie w mass-mediach. A wystarczy posłuchać żywiołowej reakcji publiczności zasłuchanej w SBB... To sztuka, jaka naprawdę jest potrzebna. Sztuka, którą trzeba promować. Grać w radiu, pisać o niej. Owszem, będzie żyć dotąd, dopóki Wy będziecie jej słuchać, ale wciąż w cieniu wielkich, ohydnych koncernów płytowych. To już jednak temat na trochę dłuższy tekst. Piszę o tym dlatego, że niezmiernie mnie cieszy to, że są jeszcze zapaleńcy, którzy poświęcają własne pieniądze i czas na takie inicjatywy jak ta płyta. Wydawcą jest bowiem młody internetowy sklep, proponujący płyty z muzyką ambitną, niebanalną i... śląską. SBB, Józef Skrzek, Kat, Romek Kostrzewski, Halina Frąckowiak, Apogeum, Jan Kyks Skrzek, Krzak - to tylko część wykonawców, których płyty znajdziecie na cd-silesia.com... O sklepie napiszemy dość obszernie na naszej stronie (która - co widać - dość gruntownie się zmienia) i w następnym numerze. Do tego czasu odwiedźcie ten magiczny adres, choćby po to, by nabyć omawianą przeze mnie płytę. To w końcu muzyczne swięto dla fanów ambitnego rocka.

Michał "Art" Wilczyński

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2002

Wydawca:
Silesia

Lista utworów:

Przebudzenie - 10:29
Hung Under - 7:54
Dragon's Eyes - 12:34
Odlot - 13:25
Trio - 11:33

Informacje o wykonawcy

SBB

Inne recenzje płyt wykonawcy

SBB - Freedom Live Sopot '78
SBB „Freedom Live Sopot '78&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał "Art" Wilczyński
SBB - Budai Ifjusagi Park live
SBB „Budai Ifjusagi Park live&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał "Art" Wilczyński
SBB - Za linią horyzontu
SBB „Za linią horyzontu&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.