Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Thrills „So much for the City”

Kiedy usłyszałem nazwę kolejnej grupy z rodzaju "the ...s", przyszło mi na myśl, że znów mam do czynienia z nowym garażowym graniem. Bardzo się pomyliłem. The Thrills wzięli swoją nazwę od Thrillera. Tak, tak, tego samego naszpikowanego przebojami dzieła Michaela Jacksona. To jeszcze byłem w stanie zaakceptować. Ale kiedy dowiedziałem się o młodzieńczych preferencjach muzycznych Irlandczyków, do płyty podszedłem, delikatnie mówiąc, sceptycznie. W sprawach związanych z muzyką rzadko zdarza mi się mylić dwukrotnie. A jednak...
Kwintet z Dublina swój styl kształtował na dokonaniach Beach Boys, The Byrds czy The Kinks. Mówiąc krótko, wracają lata sześćdziesiąte! Zakładamy kolorowe ciuchy, wpinamy kwiaty we włosy i idziemy się bawić!

Pierwsze sześć utworów to murowane single, reszta nie mniej przebojowa. Struktura piosenek jest banalna: zwrotka-refren-zwrotka-refren-solo-refren. I w kółko taki oklepany schemacik. Ale jak to brzmi! Chłopięcy głos Deasy'ego, chórki, fortepiany i harmonijki jak u Supertramp z Breakfast in America. Wpada to w ucho od pierwszego przesłuchania, jak na przykład otwierający Santa Cruz - lekka, niezobowiązująca gitara, banjo i ten niesamowity dziecięcy głosik Deasy'ego wspomagany w refrenach przez kolegów. Albo Don't Steal Our Sun. Trzyminutowy galop z genialnie poprowadzonym chórkiem. Jeśliby już próbować przyrównywać do czegokolwiek postawiłbym na kompozycyjny geniusz The Stone Roses, przebojowość New Order i... melodykę The Beach Boys.
Obok szybkich i wesołych kompozycji zdarzają się momenty nostalgii, jak w akustyczno-fortepianowym Deckchairs and Cigarettes z szumiącym morzem, mewami w tle i zaraźliwym refrenem: Let's go to San Diego/ Hey that?s where all the kids go. czy w Old Friends, New Lovers z filmowym orkiestrowym motywem, przy którym dziewczyny w kinie ryczą już pełną parą, a facetom robi się sucho w gardle...

Ta płyta to takie "3b" - bezbolesna, beztroska, bezstresowa. W sam raz na leniwe letnie popołudnia. Szkoda tylko, że jesienią już nikt o The Thrills nie będzie pamiętał. Ale może za rok powrócą i umilą nam wszystkim kolejne wakacje? Kto wie?

Aleksander "Malkavian" Stępień

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
27.5.2003

Wydawca:
Virgin Records

Lista utworów:

1. Santa Cruz (You're Not That Far) – 4:13
2. Big Sur – 3:07
3. Don't Steal Our Sun – 2:50
4. Deckchairs and Cigarettes – 4:58
5. One Horse Town – 3:15
6. Old Friends, New Lovers – 4:01
7. Say It Ain't So – 2:44
8. Hollywood Kids – 5:33
9. Just Travelling Through – 3:21
10. Your Love Is Like Las Vegas – 2:23
11. 'Til the Tide Creeps In / Plans (hidden track) – 10:06

Informacje o wykonawcy

The Thrills

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.