Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Piotr Rogucki „Loki - wizja dźwięku”

23 Kwietnia 2011

Szarawe tło zamknięte w czarnej ramce, chaotycznie porozrzucane pstrokate trójkąty, koła, kwadraty, kreski... To wszystko. Taką okładką wita się ze wszystkimi chętnymi do wspólnej muzycznej podróży Piotr Rogucki. Intrygujący minimalizm, tak mocno obecny w szacie graficznej, nie towarzyszy jednak zawartości muzycznej. Pierwszy solowy album frontmana Comy pozbawiony jest wzniosłości i rozmachu tak charakterystycznego dla jego macierzystej formacji. Co nie zmienia faktu, że jest to płyta ze wszech miar godna polecenia.

Chwała Roguckiemu za to, że potrafił odciąć się od swej dotychczasowej twórczości i stworzyć dźwięki zupełnie inne w swym charakterze. Echa przeszłości odzywają się chyba jedynie w "Szatanach", utworze wybranym na pierwszy singiel. Jednak płytę inicjuje proroczo-zaczepna "Wizja dźwięku", po której można być już zupełnie pewnym selektywnej produkcji całości. Przebojowi "Argonauci", z fenomenalną wokalizą i zapętlonym riffem gitarowym, noszą znamiona piosenki turystycznej XXI wieku. Szyderczy, raczej gorzko recytowany "Sopot", poza warstwą autoironiczną, stanowi ciekawy komentarz dotyczący polskiego biznesu muzycznego. Za to dojmujące "Piegi w lecie", z podskórnym napięciem, mogłyby znowu śmiało należeć do repertuaru Myslovitz.

Esencja humoru wybucha w zamykającym "I'm Not Afraid of Your Soul", gdzie dwuczęściowa fabuła kompozycji zwieńczona jest jowialnym zaśpiewem "czarnoskórego barytonu". Oczywiście, Rogucki, znany z ciągoty do form lirycznych, i tutaj daje upust swoim fascynacjom przy okazji delikatnego "Szwajcarskiego Noża" czy złowiesczej "Rudej Wstążki". Natomiast trzy kolejne części "Plastra miodu" obrazują ten sam motyw w różnorodnych aranżacjach, co jako ciche przerywniki sprawdza się wyśmienicie.

"Loki - wizja dźwięku" - dzieło nietuzinkowe i elokwentne? Z całą pewnością. W jakimś stopniu udało się Piotrowi Roguckiemu stworzyć zjawisko bez precedensu - odważne, eklektyczne i fantazyjne, z lekkością kompozytorską i myślą tekściarską. Przez cały materiał przewija się motyw Lokiego, spajając klamrą oś fabularną. Do tego aranżacje osiągnięte z polotem i luzem, bez poczucia ciężkości czy przymusu.

Czy tak wygląda istota muzycznej tożsamości Piotra Roguckiego? Osobiście nie miałbym nic przeciwko. Taka wizja może mu zagwarantować bogatą przyszłość artystyczną, a słuchaczom noce pełne pejzaży głębokich doznań.

Zbigniew Rogulski

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (6)
dodajdo

Komentarze

behemoth666

19:18, 02-05-2011 | zgłoś

album bardzo przeciętny

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
21.3.2011

Wydawca:
Mystic Production

Lista utworów:

Wizja dźwięku - 3:24
Nie Bielsko - 4:27
Argonauci - 3:50
Sopot - 4:22
Plaster miodu 1 - 2:29
Szatany - 4:23
Witaminki - 4:04
Wielkie K - 4:02
Mała - 3:07
Plaster miodu 2 - 2:25
Piegi w locie - 5:01
Szwajcarski nóż - 4:35
Plaster miodu 3 - 1:44
Ruda wstążka - 4:30
I'm Not Afraid of Your Soul - 3:16

Informacje o wykonawcy

Piotr Rogucki

Inne recenzje płyt wykonawcy

Piotr Rogucki - J.P. Śliwa
Piotr Rogucki „J.P. Śliwa&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Konrad Olejnik
Copyright © Rock Magazyn 2001-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.