Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Piknik „Trzy losy (ТРИ СУДЬБЫ)”

28 Lutego 2012

"Trzy losy" to... z kolei album petersburskiej grupy, którą nazwać wyłącznie zespołem muzycznym - to za mało.

Historia PIKNIKU zaczęła się na dobre w... gdy do grupy dołączył Edmund Szklarski. Ten wokalista z pochodzenia pół-Polak, pół-Rosjanin, w krótkim czasie przejął kierowanie zespołem, co wyszło obu stronom tylko na dobre. Szklarski zaczął pisać muzykę i teksty, projektować okładki albumów, a po jakimś czasie zabrał się za planowanie scenografii koncertowej. Rozbudowywany z czasem arsenał nacechowanych różną symboliką rekwizytów oraz wprowadzenie na scenę elementów teatru, sprawiły, że koncerty PIKNIKU stały się czymś w rodzaju przedstawień. Ciągle odnawiany i ubogacany wizerunek zespołu nie pozwalał fanom petersburżan się nudzić.

Jednak wielu, w tym nie ukrywając i mnie, cały ten szum trochę przeszkadzał i nie sięgałam chętnie po nagrania tego zespołu. Trzeba im poświecić nieco więcej czasu i uwagi, aby zagłębić się w ich sens i dotrzeć do sedna. Takich zespołów, jak PIKNIK, albo słucha się będąc zanurzonym po uszy w całej tej symbolice, albo nie słucha się w ogóle. Zespół zrobił jednak ostatnio rzecz na tyle uniwersalną, że skusiłam się, posłuchałam i nie żałuję! Edmund Szklarski i spółka sięgnęli tym razem po folklor. Oczywiście, robiło to przed nimi wielu i po nich pewnie niejeden na to się zdecyduje. W czym zatem kryje się wyjątkowość albumu "Trzy losy"?

Po pierwsze w doborze utworów, których bardzo trafna selekcja pozwoliła nam usłyszeć zbiór pereł z bogatego skarbca ruskiej i rosyjskiej muzyki ludowej. Po drugie i chyba nawet ważniejsze, to aranżacja, w jakiej PIKNIK przedstawił folkowy repertuar. Nazwać te utwory rockowymi raczej trudno, choć to mimowolnie najbliższe jednak określenie ich stylistyki. Utrzymane w szybszym niż oryginalnie tempie, nie gubią jednocześnie nic ze swego ducha. I tu kryje się cały sekret: uchwycenie złotego środka.

"Trzy losy" to album, który nie ma podobnych sobie w dyskografii zespołu, ale może warto właśnie od niego zacząć rendez-vous z zespołem. A choć płyty nie nazwałabym odkrywczą, jest ona na tyle wciągająca, że zachęcam, aby po nią sięgnąć.

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2011

Wydawca:
Misterya plus

Lista utworów:

Ой, мороз-мороз… (Oj, mrozie-mrozie...) - 3:47
Полюшко-поле (Poleczko-pole) - 4:37
Черный ворон (Czarny kruk) - 4:05
Романс "Сомнение" (Romans "Wątpliwość") - 6:01
Полюшко-поле 'героическая версия' (Poleczko-pole - heroiczna wersja) - 3:43
Любо, братцы, любо (Błogo, bracia, błogo) - 4:01
По долинам и по взгорьям (Po dolinach i po wzgórzach) - 4:01
Песня о любви (Pieśń o miłości) - 4:20
Ой, да не вечер… (Oj, to jeszcze nie wieczór...) - 4:33
Течет река Волга (Płynie rzeka Wołga - instrumentalna wersja) - 5:54
Романс "Сомнение" (Romans "Wątpliwość" - instrumentalna wersja) - 3:24

Informacje o wykonawcy

Piknik

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.