Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Paweł Kukiz „Siła i honor”

23 Sierpnia 2012

"Siła i honor" to pierwsza w blisko dwudziestoletniej karierze solowa płyta Pawła Kukiza. Jest też pierwszym wydawnictwem od dwóch lat, kiedy Kukiz, wraz z Maciejem Maleńczukiem, nagrał płytę z piosenkami... Kabaretu Starszych Panów. Już po tytule nowego albumu łatwo domyślić się, że tym razem artysta znany z Ayi RL i Piersi postawił na zgoła odmienną stylistykę. Zwłaszcza, że "Siła..." została nieoficjalnie zbojkotowana przez ogólnopolskie media.

W nagraniach, poza tworzącymi zespół zaufanymi współpracownikami Kukiza, udział wziął także uznany realizator nagrań Rafał Paczkowski, który współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy i Lady Pank, ale również... Krzysztofem Kieślowskim, czy Agnieszką Holland. Efektem pracy Paczkowskiego, "Siła i honor" stanowi spójną i niezwykle energetyczną całość.

Płytę rozpoczyna przewrotny wstęp z dźwiękami przyrody i nagranym na góralską nutę utworem "Moja góra". Ale chwilę potem staje się oczywiste, że tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich dokonań Kukiza, nie ma miejsca na żarty. Jeżeli ktoś liczył więc na powtórkę sarkastycznej satyry na politykę i społeczeństwo, jak chociażby na świetnej "Pirackiej płycie" grupy Piersi (2004), będzie srogo zawiedziony. Kukiz w rytm ostrych, metalowych riffów wyrzuca z siebie:

Hitler i Stalin ręka w rękę szli/Ribbentropp Mołotow razem ustalali/jak mordować ludzi by w dostatku żyć/

Jest też nawiązanie do absolutnej klasyki - Kukiz sięgnął po dwa utwory Włodzimierza Wysockiego, a jednym z nich jest ikoniczna "Obława" z tekstem Jacka Kaczmarskiego. W tym wypadku sposobu odczytania legendarnej pieśni Kukizowi może pozazdrościć wiele młodych kapel, próbujących mierzyć się z tego rodzaju klasyką. Ale "Siła i honor" to nie tylko wystrzeliwane w szaleńczym tempie hardrockowe pociski. Muzyk pozwala słuchaczom złapać oddech podczas przejmujących ballad. Jak w "17 września", opisującym mord w Katyniu z punktu widzenia kata, czy przejmującym "Ratujcie nasze dusze" - kolejnym songu Wysockiego. Obu pieśniom akompaniują akordeon i werbel, a towarzyszy rzewny, piwniczny klimat.

W drugiej części płyty pojawia się już więcej przesterowanych gitar i pochodów przywodzących na myśl działalność Rammsteina ("Old Punk", "Twoje słowo"). Jest też nieco frapująca piosenka ("Homo politicus"), w którym Kukiz kompletnie oddaje się emocjom i definitywnie przestaje przebierać w słowach. Jednak oprawa muzyczna tegoż utworu ubarwia cały album - klimatem przypomina najbardziej psychodeliczne momenty twórczości Homo Twist, lecz z dodaną dawką hardcoru.

Jeżeli wskazywać mankamenty, to największym z nich jest fakt, że nieustannie na pierwszym planie znajduje się wokalista - zespół stanowi silne, stabilne rockowe podłoże, ale ani na moment nie wychyla się. Brakuje solówek, dłuższych, instrumentalnych przerywników. I chyba jednak stężenie patosu jest ciut za duże... Lecz nie bacząc na przekaz tekstów, które znalazły się na "Sile..." i poglądy ich autora (bo to w końcu absolutnie subiektywna i prywatna kwestia) płyta jest naprawdę solidna muzycznie. Jedną z większych jej zalet jest faktyczna bezkompromisowość, zgodna z zapowiedziami producentów. I za to Kukizowi należą się brawa - wszak bardzo często tego typu zapowiedzi to jedynie koło zamachowe medialnego szumu.

Maciej Madey

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (4)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.9.2012

Wydawca:
Sony Music

Lista utworów:

Intro - 00:08
Tu moja góra - 01:17
Heil Sztajnbach - 02:53
17 września - 03:39
Obława - 3:15
Ratujcie nasze dusze - 3:14
BOA - 03:36
Old punk - 02:52
Twoje słowo - 02:41
Homo politicus - 04:56
Krew - 1:59
Koniec końców - 03:06

Informacje o wykonawcy

Paweł Kukiz

Inne recenzje tej płyty

» Paweł Kukiz „Siła i honor&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk

Inne recenzje płyt wykonawcy

Paweł Kukiz - Siła i honor
Paweł Kukiz „Siła i honor&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.