Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Wilki „Światło i mrok”

6 Listopada 2012

Już dziś premiera nowego albumu studyjnego zespołu Wilki - "Światło i mrok". Nowa płytka może być gratką zwłaszcza dla tych fanów zespołu, którzy z sentymentem wspominają jego debiutanckie wydawnictwo.

Stare Wilki wróciły. Może jeszcze nie w pełni rockowym anturażu, ale - jeżeli wierzyć planom Roberta Gawlińskiego - "Światło i mrok" stanowi zapowiedź mocnej, gitarowej odsłony jego zespołu. Wróciły teksty roztaczające baśniową, mistyczną aurę, traktujące o ludzkiej naturze i wierze w lepszy świat. I choć czasem trącą naiwnością, to jednocześnie są absolutnie szczere. Co także jest miłą odmianą, bo przekaz ostatnich dokonań grupy mógł wzbudzać politowanie starszych, a już na pewno bardziej wymagających fanów.

Podobnie było z muzyką. I na całe szczęście Wilki udowodniły, że nie straciły jeszcze pazurów. Słychać to w otwierającej płytę piosence tytułowej z bardzo dynamiczną, gitarową sekwencją, opartą na mocnym riffie oraz drugim w kolejności "Syriuszu". Rockowo jest także w "Spłonąć i odejść", czy "Pieśni wieloryba". Jednak w wypadku tych dwóch utworów mowa bardziej o soft-rocku, aniżeli pełnokrwistych gitarowych dźwiękach.

Przekaz płyty jest jasny - Wilki popatrzyły wstecz i postawiły na tradycyjne brzmienie. Muzycy nie stracili wyobraźni podczas nakładania efektów, postawili na proste, lecz w żadnym razie banalne kompozycje. Gawliński przypomniał też o swojej fascynacji Indianami. I to bardzo dosłownie. Bo poza odwołującymi się do indiańskich ideałów tekstami i okładkowym pióropuszem na głowie lidera, pojawiają się akcenty wokalne. Między innymi w najlepszym na płycie - obok tytułowego utworu - półakustycznym, okraszonym smyczkami "Pierwszym piórze". W nim wokalista dobywa z trzewi paraindiańskiej wokalizy, zaś w "Świat to fajne miejsce" zespół poszedł już na całość. ,,Ubrudzone" i zdelayowane dźwięki gitary przykryte są hipnotyzującym śpiewem plemienia rodem z prerii.

Równowagą dla mocniejszych utworów są balladowe "Zwykła miłość" i "Życie trwa", zamykające płytę. Z kolei "Czystego serca" i "Miłości kwiat nieśmiały", zbliżone są do twórczości Wilków z ostatnich dwóch płyt i być może z tego powodu nie zwracają szczególnej uwagi.

Ciekawe, jaki będzie kolejny album zespołu. To, że się ukaże należy brać za pewnik. Bo "Światło i mrok" pokazało, że grupa absolutnie nie jest wypalona, poza tym sami muzycy mają chrapkę na, jak sami to określają, "bardziej czadowe granie". Czyżby więc wataha Gawlińskiego, mimo upływu lat, zamierzała solidnie łoić na swoich instrumentach? Może być interesująco. Czekamy.

Maciej Madey

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (4)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
6.11.2012

Wydawca:
Sony Music Poland

Lista utworów:

Światło i mrok - 3:04
Syriusz - 3:12
Czystego serca - 4:23
Pierwsze pióro - 3:40
Świat to fajne miejsce - 6:29
Miłości kwiat nieśmiały - 3:30
Srebrny pył - 3:01
Pieśń wieloryba - 2:43
Spłonąć i odejść - 3:21
Zwykła miłość - 3:19
Życie trwa - 3:30Informacje o wykonawcy

Wilki

Inne recenzje płyt wykonawcy

Wilki - Przez dziewczyny
Wilki „Przez dziewczyny&rdquo
Ocena: 22222 (2)
Autor: Kamil Pietrzyk
Wilki - Obrazki
Wilki „Obrazki&rdquo
Ocena: 22222 (2)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.