Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Ian Gillan & Tony Iommi „Who Cares”

9 Listopada 2012

W 1989 roku powstał projekt Rock Aid Armenia, którego celem było zebranie pieniędzy na pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi Armenii. Grupa złożona z muzyków takich zespołów jak m.in. Deep Purple (Ian Gillan i Ritchie Blackmore), Black Sabbath (Tony Iommi), Pink Floyd (David Gilmour), Iron Maiden (Bruce Dickinson), Rush (Alex Lifeson), Queen (Brian May i Roger Taylor) oraz Free (Paul Rodgers), nagrała nową wersję purpurowego klasyka "Smoke on the Water". Utwór trafił na singiel, z którego dochód został przeznaczony na pomoc Armenii.

W 2011 roku dwóch uczestników tamtej sesji, Ian Gillan i Tony Iommi postanowili stworzyć kolejny charytatywny projekt, mający pomóc w odbudowie wciąż widocznych zniszczeń, jakich dokonało owo trzęsienie. Projekt - nazwany Who Cares - wydał singiel zawierający dwa utwory. W pierwszym, klasycznie hard rockowym "Out of My Mind", oprócz Gillana i Iommi'ego zagrał niedawno zmarły Jon Lord (współzałożyciel i długoletni klawiszowiec Deep Purple) oraz perkusista Nicko McBrain (Iron Maiden), basista Jason Newsted (ex-Metallica) i gitarzysta Linde Lindstorm (HIM; a prywatnie zięć Iommiego, stąd jego obecność obok muzyków większych grup). Natomiast w bardziej progresywnym "Holy Water" pojawili się armeńscy muzycy, grający na tradycyjnych instrumentach ze swojego regionu, takich jak duduk.

Duet przypomniał o sobie właśnie wydaną, charytatywną kompilacją "Who Cares", zawierającą dwa wyżej wspomniane utwory wraz z 16-ma innymi, pochodzącymi z przeszłości obu muzyków, w sporej części wcześniej trudno dostępnymi lub nawet nieznanymi. Obaj grają tylko w dwóch z nich, "Zero the Hero" i "Trashed", pochodzących z "Born Again" - jedynego albumu Black Sabbath z Gillanem jako wokalistą. Pierwszy jest zamieszczony w wersji oryginalnej (niestety bez poprzedzającego go na płycie i innych składankach "The Dark", przez co zaczyna się zbyt nagle), drugi w wersji z wydanego w 2006 roku longplaya "Gillan's Inn".

Iommi'ego słychać jeszcze w trzech utworach, "Anno Mundi (The Vision)", nagranego przez Black Sabbath w czasie gdy wokalistą był Tony Martin (kawałek oryginalnie otwierał album "Tyr", wydany w 1990 roku), oraz w "Slip Away" i "Let It Down Easy" - odrzutach z jego solowego albumu "Fused", nagranego z wokalistą/basistą Glennem Hughesem w 2005 roku.

Pozostałe 11 utworów to już twórczość Iana Gillana. Przeważnie solowa, jak "Don't Hold Me Back", "She Think It's a Crime", "Hole in My Vest" czy radiowe, akustyczne wykonanie purpurowego "When a Blind Man Cries". Utwory w wykonaniu Deep Purple też są - koncertowa wersja "Smoke on the Water" z udziałem Ronniego Jamesa Dio i orkiestry, oraz studyjny jam z 1995 roku, "Dick Pimple". Ponadto znalazły się tutaj duet Gillana z greckim wokalistą Michalisem Rakintzisem (dziwny, ale ciekawy "Get Away"), oraz nagrania grup Repo Depo ("Easy Come, Easy Go"), Gillan & Glover ("I Can't Believe You Wanna Leave Me"), Ian Gillan & The Javelins ("Can I Get a Witness") oraz Garth Rockett & The Moonshiners ("No Laughing In Heaven").

"Who Cares" jest więc zbiorem ciekawostek, które powinny zainteresować wszystkich fanów Deep Purple i Black Sabbath. I właściwie tylko dla nich jest przeznaczona ta kompilacja.

Recenzja opublikowana wcześniej na blogu autora - Rock'n'Roll Will Never Die (kliknij).

Paweł Pałasz

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (4)
dodajdo

Komentarze

Adaś

10:18, 10-11-2012 | zgłoś

Dostałem ten album w prezencie. Sam nie zwracam uwagi na kompilacje ale o dziwo tej słucha się całkiem przyjemnie! Dla fanów Sabbath i Purpury bardzo fajny dodatek do dyskografii, nawet ciekawszy niż niektóre regularne płyty tych zespołów.

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.7.2012

Wydawca:
EDEL

Lista utworów:

CD 1 :
01. Out Of My Mind
02. Zero The Hero
03. Trashed
04. Get Away
05. Slip Away
06. Don’t Hold Me Back
07. She Thinks It’s A Crime
08. Easy Come, Easy Go
09. Smoke On The Water


CD 2 :
01. Holy Water
02. Anno Mundi
03. Let it Down Easy
04. Hole in My Vest
05. Can’t Believe You Wanna Leave Me
06. Can I Get A Witness
07. No Laughing in Heaven
08. When A Blind Man Cries
09. Dick Pimple

Informacje o wykonawcy

Ian Gillan & Tony Iommi

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.