Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kruk „be 3”

3 Grudnia 2012

Polski zespół KRUK z Dąbrowy Górniczej wydał swój trzeci album i rzeczywiście jest czego posłuchać! Okładka, skądinąd bardzo przypadająca mi do gustu, może trochę wprowadzać w błąd. Spodziewałabym się w środku raczej muzyki alternatywnej, a nie klasycznego hard rocka, gdyby nie to, że nie jest to pierwszy krążek KRUKA i mniej więcej wiadomo było, co można po muzykach oczekiwać.

Zespół zaserwował na krążku sporą dawkę energii spod znaku ciężkiego rocka. Klimatem "be 3" dość mocno przypomina mi ostatnią studyjna płytę RAINBOW - "Stranger In Us All". Zresztą nie tylko melodie nasuwają mi takie skojarzenia, również głos wokalisty, który w podziękowaniach wyraził wdzięczność m.in. Dio, ma barwę bardziej zbliżoną do Doogie White'a niż do Ronniego. A propos Doogie White'a, to KRUK może się pochwalić jego gościnnym udziałem na ich poprzedniej płycie z 2011 roku. A wracając do głosu Tomasza Wiśniewskiego, to prócz szkockiego wokalisty, pobrzmiewają w nim nuty Joey'a Tempesta z ostatnich płyt EUROPE - czyli, jak na hard rock to bardzo miła dla ucha mieszanka.

O skali głosu wokalisty KRUKA możemy się przekonać, słuchając zamieszczonego na albumie coveru "Child in Time". Wszyscy wiemy, że to bardzo wymagający utwór, a tutaj nie dość, że Tomasz Wiśniewski sobie poradził (falsetowe krzyki są wyśpiewane z dającym się odczuć zapasem, a to stanowi solidny probierz umiejętności wokalisty), to jeszcze mamy możliwość posłuchania evergreena w rzadziej spotykanej wersji. Panowie nie sięgnęli do "In Rock", ale do pierwszej solowej płyty Iana Gillana z 1976 roku, która zaczerpnęła swój tytuł nota bene właśnie z tego hitu.

Poza "Child in Time" na "be 3" znalazły się same autorskie utwory zespołu, a za muzykę w nich odpowiada w większości duet Brzychcy/Wiśniewski. Na bonusy składają się zaś instrumentalne i polskojęzyczne wersje utworów z podstawowej listy.

Warto jeszcze wspomnieć o klawiszach. Choć w latach 80. w klasycznym ciężkim rocku były niejednokrotnie nadużywane - w przypadku KRUKA są używane w optymalnej dawce. Krzysztof Walczyk swoją grą tworzy przyjemne tło dla pozostałych muzyków - jego klawisze nie mają tendencji do przerostu formy nad treścią, a to niespotykanie rzadkie!

"be 3" jest płytą bardzo spójną, równą i co najważniejsze - chce się do niej wracać. Brakuje mi na niej tylko jednego utworu - stuprocentowego przeboju, który pociągnąłby cały krążek. Wszystkie utwory są niezłe, ale nie ma wśród nich zdecydowanego lidera. Choć utwory są przemyślane, wydaje mi się, że czasem brakowało po prostu koncepcji (jak w "At the Desert", który na końcu wyciszono, zamiast wymyślić mu zakończenie, czy nieraz w braku rockowego pazura w solówkach). Mam nadzieję, że mimo tego muzyka KRUKA trafi do radia, bo warto, żeby poznało ją szersze grono słuchaczy.

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
12.11.2012

Wydawca:
Metal Mind Records

Lista utworów:

Rising Anger - 6:39
Steal Your Heart - 4:06
Master Blaster - 4:02
At The Desert - 5:01
Calling You - 4:36
Burnin’ Inside - 5:54
Miss Sometimes - 2:57
It’s Gone - 4:37
On The Station - 3:54
Child In Time - 8:35

Bonusy:
Rising Anger (instrumental mix) - 6:39
Burnin' Inside (instrumental mix) - 5:53
Gdyby upadł świat - 5:30
Jestem Bogiem - 4:04
Jak Głaz - 4:37

Informacje o wykonawcy

Kruk

Inne recenzje płyt wykonawcy

Kruk - Before
Kruk „Before&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Dominik Zawadzki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.