Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Maciej Balcar „Live Trax 12”

11 Grudnia 2012

W listopadzie minęły dwa lata od wydania drugiej studyjnej płyty Macieja Balcara - "Ogień i woda". Teraz nadszedł czas na wydanie płyty koncertowej, dokumentującej trasę Ogień i woda Tour. Materiał zaprezentowany na koncercie, który odbył się w gliwickim Teatrze Muzycznym, jest naprawdę szeroki bo - jak na koncert przystało - stanowi retrospekcję wykonawcy. Możemy więc usłyszeć kompozycje z "Ognia i wody" oraz poprzedniego solowego wydawnictwa Balcara "Czarno", a także covery. Wyjątkowość "Live trax 12" opiera się na aranżacjach - wszystkie utwory zagrane zostały akustycznie, choć momentami na drugim planie pojawiają się elektryczne smaczki. Nie brak też rozmaitych "przeszkadzajek", cajona, czy harmonijki - dzięki temu muzycy uzyskali dość bogate, interesujące brzmienie, wykraczające poza ramy standardowego, schematycznego akustycznego odegrania repertuaru. Jest więc kameralnie, kojąco, lecz w żadnym razie nie nużąco. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że znakomita większość utworów jest polskojęzyczna, a teksty traktują "o czymś". Dzięki temu momentami robi się nawet wielce refleksyjnie i lirycznie.

Tytuł albumu jest zapewne odwołaniem do koncertówki zespołu Dave'a Mathhewsa "Live trax" - bo sympatii względem właśnie tego artysty Balcar nie kryje. I przejawia się to także na najnowszej jego płycie - w zarejestrowanym, koncertowym secie znalazły się bowiem utwory Dave Matthews Band "Big Eyed Fish" i "Lying in the hands of God". Jest jeszcze jeden cover anglojęzyczny - "Bad love is good enough" Beth Hart. Mamy także "Wolność" Marka Grechuty czy "Nigdy nie zapomnę" Bogdana Łyszkiewicza. Ciekawostkę stanowi utwór "Popiół i diament", którego test częściowo oparty jest na wierszu Cypriana Kamila Norwida "Po to właśnie".

Istotnym elementem każdej płyty nagrywanej "na żywo" są reakcje muzyków i publiczności, ich interakcje. I w tym wypadku "Live Trax 12" również trzyma wysoki poziom. Sympatyczne, zabawne pogadanki muzyków i spontaniczni widzowie ubarwiają płytę. Podobnie jak typowe dla Balcara (kto bywa na Dżemie, ten wie) wokalizy, podchwytywane przez widownię. I rzecz ostatnia w kolejności mych pochwał, lecz absolutnie nie najmniej ważna (wprost przeciwnie) - świetnej jakości jest nagranie. Realizatorzy i edytorzy udanie uwypuklili wszelkie zalety, umiejętnie ukrywając przy tym wady - wszak takowe z pewnością pojawić się musiały.

I na koniec drobna sugestia - recenzja powstała już po stworzeniu "rockmagazynowej" listy prezentów, więc nieśmiało dodaję ją do moich propozycji i polecam każdemu. W zimowe wieczory, w ciepłym fotelu, będzie się słuchało wyśmienicie!

Maciej Madey

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.11.2012

Wydawca:
EMI

Lista utworów:

CD 1

Powitanie - 02:48
Dwa Psy - 04:39
Czy To Widzisz? - 04:07
Nigdy Nie Zapomnę - 04:49
Karuzela (Kręcę Się) - 08:26
Lying In The Hands Of God - 08:16
Popiół i Diament - 04:37
Viga - 04:34
Bad Love Is Good Enough - 05:17
Odwróceni - 06:52

CD 2

Gadanie - 01:45
Bądź Jak... - 06:37
Komu Bije... - 04:47
Stop! - 05:43
Wolność - 05:44
Ogień I Woda - 03:40
Big Eyed Fish - 06:04
Czarno - 04:13
Moja Rozmowa - 04:53
Ona Przyjdzie - 09:43

Informacje o wykonawcy

Maciej Balcar

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.