Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Deep Purple „Now What?!”

1 Maja 2013

Legenda powraca. Powraca z albumem stawiającym śmiałe pytanie "Co teraz?!". Odpowiedź nasuwa się sama po przesłuchaniu płyty - brzmi ona "grajcie chłopaki dalej, bo nadal robicie to z klasą, nagrywając najlepszy album od czasów "Perfect Strangers". Największym zaskoczeniem dla purplemaniaków jest fakt, że pomimo, iż zespół trzyma się swojego osadzonego w latach 70. stylu, to w większości kompozycji gra w sposób, jaki nie grał nigdy dotąd. Duża w tym zasługa producenta albumu Boba Erzina (znanego choćby ze współpracy z Pink Floyd). Nadał on purplowemu brzmieniu AD 2013 niezwykle epickiego charakteru i przestrzenności. Dzięki temu większość kawałków, pomimo rozbudowanej formy, aż kipi od gitarowej energii.

Najlepszym tego przykładem jest porywisty "Hell To Pay". Znakomity cięty riff, chóralny refren, a do tego fenomenalna druga część kompozycji, w której na keyboardzie szaleje Don Airey. Ale album zaczyna się bardziej nastrojowo, od "A Simple Song" ze znakomitym tematem gitarowym Morse'a, przeradzającym się hammondowską klasycznie hard rockową piosenkę. Choć Gillan śpiewa nieco beznamiętnie i słychać, że wyższych rejestrów po prostu by nie wyciągnął, fani klasycznych purpurowych brzmień powinni być usatysfakcjonowani. "Weirdistan" przenosi nas w lata 70., czarującym, objechanym, kosmicznym brzmieniem organów. Gdyby dodać do tego nieco dynamiki, wyszłoby naprawdę cudeńko. "Out Of Hand" rozwija się niczym zeppelinowy "Kashmir", a jego riff kojarzy się z żywiołowymi czasami "Perfect Strangers". "Body Line" emanuje znakomitym flow, kawałek fenomenalnie "buja się".

"Above And Beyond" budzi konotacje z twórczością Emmerson, Lake & Palmer. Podobne progresywnie emersonowe klimaty dają o sobie znać w "Uncommon Man". Balladowy "Blood From A Stone" sposobem gry Airey'a przypomina jazz-rockowe wstawki "Riders On The Storm". Dziś to właśnie on świadczy o sile i wyjątkowości Purpli. "Apres Vous" w ramach życiodajnej improwizacji ukazuje nam swoistą magię zgrania i zrozumienia muzyków. Nie przekonuje mnie natomiast singlowy "All The Time In The World". To czysty piosenkowy pop, zupełnie burzący koncepcję albumu; nawet udana solówka Morse'a, została w nim wygładzona i ugrzeczniona. Wydaje mi się że "taka przebojowość" 60-latkom nie jest do niczego potrzebna. Dużym zaskoczeniem jest hammer-horrorowaty "Vincent Price" - z jednej strony mocno epicki, z drugiej zaś dowalający hard-rockową mocą.

Od legend nie wymaga się rewolucji, ani też nowatorstwa. Po ponad 40 latach grania, najistotniejszym faktem wydaje się świadomość muzycznej tożsamości. Na "Now What?!" owa świadomość pozostała nietknięta. Zespół nie tylko odświeżył muzyczne wspomnienia o swych czasach świetności, lecz udanie zrewitalizował swe brzmienie, czyniąc je współczesnym.

Autor prowadzi blog "Zatopiony w ciszy" (kliknij)

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

ytseman23

15:32, 20-02-2014 | zgłoś

Jak dla mnie 9/10 ? znakomite i rewelacyjne; trzeba to mieć. 19-ty album grupy i w sumie 325 lat na karkach członków zespołu (najmłodszy Morse to rocznik ?54, najstarsi Gillan i Glover - ?45) - to robi wrażenie. Dlatego tym bardziej niezwykła jest ilość energii i czadu, którymi emanuje to wydawnictwo. Jest to bez dwóch zdań nie tylko najlepsza płyta z Morse'm, ale także najlepszy album od ?Perfect Strangers?, czyli od 19 lat. Cała mini-recenzja, a także pozostałe płyty Deep Purple (i nie tylko) są opisane na moim blogu ytseman.blogspot.com

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
26.4.2013

Wydawca:
earMusic

Lista utworów:

1. A Simple Song
2. Weirdistan
3. Out of Hand
4. Hell to Pay
5. Body Line
6. Above and Beyond
7. Blood from a Stone
8. Uncommon Man
9. Après Vous
10. All the Time in the World
11. Vincent Price
12. It'll Be Me (bonus track)

Informacje o wykonawcy

Deep Purple

Inne recenzje płyt wykonawcy

Deep Purple - Bananas
Deep Purple „Bananas&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Deep Purple - Rapture Of The Deep
Deep Purple „Rapture Of The Deep&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Konstanty Chodkowski
Deep Purple - Perfect Strangers
Deep Purple „Perfect Strangers&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Michał Błaszczyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.