Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Besides „We Were So Wrong”

18 Października 2013

Nie obrali sobie prostej ścieżki prowadzącej gładko przez ostępy muzycznego świata; raczej z niej zeszli, zapuszczając się w gęsty i mglisty las intrygujących, klimatycznych dźwięków. Muzyka instrumentalna, mająca za zadanie przywoływać różne nastroje i pejzaże, wymagająca od słuchaczy skupienia i uwagi - to ich świadomy wybór. Trudno zatem zarzucić Besides jakikolwiek koniunkturalizm, wszak powszechnie woli się prosty schemat zwrotka / refren, w towarzystwie krzepiących słów o weekendowej imprezie, albo miłości, szczęśliwej bądź nie. Choć jako Besides debiutują płytowo, to doświadczenie zdobywali w różnych zespołach, grających wiele odmian rocka. I to doświadczenie oraz instrumentalną dojrzałość na krążku "We Were So Wrong" słychać. Besides prezentują nam co najmniej interesujący materiał.

Liczy się tutaj umiejętność budowania sugestywnych obrazów dźwiękowych i odpowiednie dawkowanie napięcia. To chłopakom z Besides wychodzi bardzo dobrze, być może przede wszystkim dlatego, że nie szukając na siłę udziwnień, trzymają się pewnych prostych, ale skutecznych środków. Stopniowe rozwijanie muzycznego wątku, od piano do forte, jego komplikowanie i wzmacnianie natężenia, to prosta droga do osiągnięcia odpowiedniego efektu, ale tylko teoretycznie. Im udaje się to w praktyce.

Wystarczy posłuchać początku w postaci "At Night", hipnotyzującego, wciągającego, rozwijającego się leniwie, acz konsekwentnie, do rozpasanego dźwiękowo finału. Podobnie rzecz ma się z "Undone", czy "Calm". Czasem Besides w interesujący sposób zaskakuje słuchaczy - weźmy na przykład zwodniczo ciepły, pastelowy i spokojny wstęp w "Linnet's Flight", który nabiera innego zgoła charakteru, gdy pojawiają się mocne, dosadne, wręcz metalowe riffy gitary. Tytułowy "We Were So Wrong", naturalnie wywiedziony z dźwięków poprzednika, przeobraża się z kolei w rzecz bardziej stonowaną i klimatyczną. "May I Take You Home?" przywołuje niemal ambientowe granie. "Deprived Of" - chyba mój ulubiony na płycie - kusi od początku mocnymi akcentami i duszną atmosferą. Trzeba poświęcić temu trochę czasu, najlepiej wieczorową porą, gdy świat powoli zamiera, a nas nie rozprasza codzienny rozgardiasz.

Skupiając się na muzyce, nie można nie wspomnieć o oprawie graficznej - w świecie MP3 schodzącej często na dalszy plan (niesłusznie). Na dołączonej do płyty rozkładanej książeczce znajdziemy ilustracje wykonane przez Danutę Kazimierczak. Utrzymane w chłodnych barwach, oszczędne wizualnie, ale bardzo nastrojowe ilustracje pozwolą lepiej wczuć się w muzyczny klimat poszczególnych utworów, bo każda któremuś jest dedykowana. Podobnego zabiegu próbował kiedyś Tiamat przy okazji "Wildhoney". Choć muzyka oraz oprawa graficzna całkiem różne, to przecież przyświecający cel - wciągnięcie słuchaczy w pewien świat - podobny. I co najważniejsze, osiągnięty.

Nie będę pisał o porównaniach do tuzów gatunku, ze świata i Polski. To dość hermetyczne grono, więc każdy obeznany z podobnym graniem będzie mógł sam doszukiwać się inspiracji. Na pewno Besides swoją debiutancką płytą zgłosili akces do bycia ważnym składnikiem post rockowej sceny w Polsce. Wypada się cieszyć.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

MorsDicit

16:46, 02-11-2013 | zgłoś

Chciałabym otrzymać tę płytę, ponieważ decydując się w ostatniej chwili na zobaczenie zespołu nie przyszło mi do głowy, że te utwory w takim stopniu mi się spodobają. W jeden wieczór odnalazłam się we wszystkich dźwiękach za co dziękuję. Uwielbiam to uczucie i taką muzykę.Chciałabym otrzymać płytę ponieważ.. warto.

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.9.2013

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

1. At Night
2. Beyond
3. Monochromatic
4. Linnets Flight
5. Undone
6. We Were So Wrong
7. Calm
8. May I Take You Home
9. Deprived of
10. Strand

Informacje o wykonawcy

Besides

Copyright © Rock Magazyn 2001-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.