Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Decapitated „Organic hallucinosis”

Z racji równego, wysokiego poziomu poprzednich płyt Decapitated, oczekiwanie na "Organic hallucinosis" mogłoby być bardzo spokojne. Mogłoby, gdyby nie to, że nastąpiła zmiana wokalisty. A chyba, nie muszę wymieniać zespołów, które w takiej sytuacji ginęły w całkowitym zatraceniu?

Ale Decapitated, to kapela, która wie, kogo wpuścić w swoje szeregi. Covan - jako nowy wokalista, jak dla mnie, jest po prostu bezbłędny. Jego głos i stosowane środki wyrazu, idealnie pasują do stojącej na równie wysokim poziomie muzyki. Nie sądzę, żeby znalazł się choć jeden miłośnik death metalu, któremu "Organic hallucinosis" by się totalnie nie podobało. Co więcej, mam wrażenie, że dla zdecydowanej większości osób, którzy nie mają alergii na szybkie i ciężkie granie, muzyka Decapitated bardzo przypadnie do gustu. Nowy materiał tej krośnieńskiej formacji potrafi przekonać nawet tych, którzy na co dzień nie gustują w aż tak potężnych dźwiękach, czego ja jestem najlepszym przykładem.

"Organic hallucionosis" to 7 wybornych, dynamicznych utworów, co razem daje nieco ponad pół godziny elektryzującego grania. Nie ma tu miejsca na przesadne kombinowanie, czy poszukiwanie formy. Decapitated to formacja, która już dawno odnalazła swoją stylistykę i teraz konsekwentnie ją rozwija. A jeśli w składzie jest czterech, rewelacyjnych technicznie muzyków (że wspomnę tylko najszybszego perkusistę w tej części świata, jakim jest Vitek), którzy ponadto mają świetne pomysły, wierną grupę fanów, uznanie w środowisku i dobry kontrakt, to o praktycznie żadnych ograniczeniach nie może być mowy. I właśnie w takich warunkach można tworzyć tak udany materiał, jak "Organic hallucionosis".

Trudno powiedzieć, co jest sednem tej muzyki? Z jednej strony są to na pewno wyborne, nieprawdopodobnie dynamiczne riffy, z drugiej zaś rozpędzona sekcja rytmiczna, z trzeciej potężny wokal, z czwartej mocne, ale i selektywne brzmienie, z piątej... I tak można by jeszcze długo wymieniać. Trudno też wskazać najbardziej udany kawałek z płyty. Dla mnie osobiście jest to "Invisible control", ale pozostałych z pewnością nie nazwałbym gorszymi.

Krążkiem "Organic hallucinosis" zespół z pewnością nie tylko utrzyma należne istotne miejsce na polskiej (i światowej?) scenie death metalowej, ale też zrobi duży krok naprzód. Pod wieloma względami album ten jest dla mnie kwintesencją solidnego, mocarnego grania. Szkoda tylko, że trwa tak krótko.

Bartłomiej "Eternus" Biga

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.2.2007

Wydawca:
Earache Records/Teichiku Records

Lista utworów:

A Poem About an Old Prison Man – 4:41
Day 69 – 3:14
Revelation of Existence (The Trip) – 4:39
Post(?) Organic – 5:45
Visual Delusion – 5:55
Flash-B(l)lack – 3:41
Invisible Control – 4:45
Nihility (Anti-Human Manifesto) (Live)
Spheres Of Madness (Live) (bonus JPN)

Bonus CD

The Fury - 04:15
Three-Dimensional Defect - 04:11
Lying and Weak - 03:41
Winds of Creation - 04:32
Nihility - 04:28
The Negation - 05:07
Perfect Dehumanization - 04:43
Sensual Sickness - 04:10
Spheres of Madness - 05:02
Mother War - 04:04

Informacje o wykonawcy

Decapitated

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.