Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Piersi „Piersi i przyjaciele 2”

13 Stycznia 2014

Kiedy coraz mocniej aktywny w życiu publicznym Paweł Kukiz ogłosił ostateczny rozbrat z kolegami - muzykami, mogłoby się zdawać, że zbliża się nieuchronny koniec zespołu Piersi, któremu charyzmatyczny wokalista przez lata był przewodził. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie autor "Siły i honoru" był motorem napędowym kapeli (ostatnie albumy, przypomnijmy, firmowano jako Kukiz & Piersi), że to on przyciągał publikę swoimi satyrycznymi tekstami oraz zdecydowanymi poglądami na temat polskiej rzeczywistości.

Pozostawieni na pastwę losu muzycy, nie popadając przy tym w zbędną żałobę, postanowili jednakże wziąć się w garść i przygotować płytę z nowymi piosenkami. Swoim tytułem płyta nawiązuje do wydanej przed dziesięciu laty składanki z przeróbkami polskich piosenek z lat 60/70 - "Piersi i przyjaciele", jednakże w odróżnieniu od części pierwszej, na "dwójce" otrzymujemy od zespołu wyłącznie premierowe kompozycje. Jak sama nazwa wskazuje, na nowej płycie zespołu pojawiła się plejada gości, wśród których znalazły się takie znakomite postaci, jak bracia Golcowie, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejczak, Tomasz "Lipa" Lipnicki, Andrzej Nowak, współzałożyciel Piersi - Rafał "Jezior" Jezierski oraz wieloletni fan zespołu, wokalista kapeli Haratacze - Adam Asanov, który został wytypowany przez muzyków na kukizowego następcę.

Pierwszą, zaprezentowaną publiczności kompozycją z najnowszej płyty okazała się otwierająca krążek, ciesząca się rekordową popularnością w Internecie, taneczna piosenka "Bałkanica". Wywołała ona niemałe poruszenie; jedni widzieli w niej świetną piosenkę na parkiet, gdy drudzy zawodzili, że Piersi bez Kukiza grają disco polo. Zarzut ten jest moim zdaniem o tyle nietrafiony, gdyż zespół od zawsze prezentował gatunkowy eklektyzm, i nierzadko z dużym poczuciem humoru ocierał się o to, co wytrawni krytycy muzyczni nazywają "wiochą". Ja osobiście staję w obronie tej piosenki. Uważam, że jest ona przyjemną dla ucha kompozycją o biesiadnym charakterze, odwołującą się do tradycji bałkańskich, co jest zrozumiałe ze względu na autora tekstu, nowego wokalistę - Adama Asanova, który po mieczu jest z pochodzenia Bułgarem.

W pozostałych szesnastu kompozycjach doświadczamy wspomnianego powyżej eklektyzmu. Mocno do głosu dochodzą inspiracje folkowe: czy to bałkańskie, latynoskie ("Huana") czy rodzime (góralska pieśnicka "Idą zbójcy" skojarzona z dubstepową elektroniką). Nie brakuje na płycie mocnego uderzenia. Podobać się może utwór "Kowalscy" - charakteryzujący się mocnymi gitarami z kontrastującym, i o dziwo, jak ulał pasującym refrenem bujającym w rytmach reggae. Ciekawy jest także tekst, w którym poruszany jest z przymrużonym okiem problem omnipotencji urzędników oraz nepotyzmu. W podobnie gorzkim sosie tekstowym utrzymany jest "Komornik" muzycznie o tyle ciekawy, co oparty wyłącznie o chóralnie "bimbające" w tle męskie głosy. Instrumentaliści pędzą na złamanie karku w "Cymbałach", "Pali się" czy w ubogaconym udziałem uwielbiającego motocykle Andrzeja Nowaka z TSA i Złych Psów "Kiedy jadę". Zaśpiewana przez "Dżej Dżeja" punkująca "Pigułka szczęścia" jest utrzymana w stylistyce jego macierzystego, nazwą spokrewnionego z Piersiami - Big Cyca. Wokalnym popisem Asanova jest natomiast utwór "System", wybrany drugim po "Bałkanice" singlem z płyty, do którego nakręcono teledysk. Mocne zwrotki z agresywnym wokalem wykrzykującym pacyfistyczne przesłanie, przeplatane są z folkowo-bałkańskim, wesołkowatym, aczkolwiek opowiadającym tragiczną historię refrenem o chłopaku, któremu wystrzelona z broni palnej kula nie pozwala dobiec do ukochanej.

"Piersi i przyjaciele 2" to album, który okazał się opłacalnym ryzykiem, choć nie wszystkie piosenki na płycie są moim zdaniem udane (stadionowa "Meksykańska fala" z dobrym, groteskowym tekstem, "Skóra 2013" - nie mająca, wbrew pozorom, nic wspólnego z hitem Ayi RL, disco polowe "Miłość w rytmie disco" czy "Dubstepolo"), jednakże nie wykluczone, że wśród wiernych fanów zespołu spotkają się z uznaniem. Niewiele osób przypuszczało, że po odejściu tak wyrazistej postaci jak Paweł Kukiz, uda się jego niegdysiejszym kompanom wybić z nowym wokalistą za mikrofonem, nie mówiąc już o gigantycznym sukcesie komercyjnym, jaki osiągnęła "Bałkanica". Jak się okazało, groźnie wyglądający, choć sądząc po wywiadach - niezwykle sympatyczny nowy frontman - wkupił się w łaski "piersiowej" publiki, choć nieco ustępuje charyzmą podejmującemu walkę z systemowymi wiatrakami poprzednikowi. Może to i dobrze?

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
14.10.2013

Wydawca:
Polskie Radio

Lista utworów:

1 Bałkanica
2 Pigułka szczęścia (gościnnie Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak)
3 Huana (gościnnie Paweł i Łukasz Golcowie)
4 Ciacho
5 Kowalscy
6 Komornik
7 Cymbały
8 Idą zbójcy (gościnnie Trebunie-Tutki)
9 Pali się (gościnnie Paweł i Łukasz Golcowie)
10 Kiedy jadę (gościnnie Andrzej Nowak)
11 Meksykańska fala (gościnnie Tomek "Lipa" Lipnicki)
12 Miłość w rytmie disco
13 Dubstepolo
14 Skóra 2013 (gościnnie Rafał "Jezioro" Jezierski)
15 System
16 The USA
17 Smooth pigułka

Informacje o wykonawcy

Piersi

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.