Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kruk „Before”

24 Czerwca 2014

Kruk po kilku zmianach personalnych ustabilizował skład i właśnie wydał nową płytę. Ekipa prowadzona przez lidera Piotra Brzykcy nie zwalnia tempa. Nowy materiał wydaje średnio co 2 lata, co jak na dzisiejsze standardy wydaje się być zawrotnym tempem. Najważniejsze, że każde kolejne wydawnictwo wydaje się być lepsze od poprzedniego.

Kruk mocno namieszał na rynku muzycznym swoim debiutem z 2009 roku ("Before He'll Kill You") - płyta zyskała dobre opinie, a sam zespół dołączył do grona najciekawszych spadkobierców takich kapel jak Deep Purple (na którym najbardziej się wzorował) czy Black Sabbath. Kolejne albumy potwierdzały jednak, że szufladka z napisem hard rock jest dla Kruka zbyt ciasna. Zaczęły pojawiać się nowe pomysły, ciekawe rozwiązania. To z kolei zaowocowało serią koncertów przed gwiazdami rocka (przede wszystkim przed wspomnianym Deep Purple i Carlosem Santaną).

Na nowym albumie zatytułowanym "Before" (gra słów w tytułach płyt staje się powoli krukową tradycją) Piotr (autor całej muzyki i tekstów) umiejętnie rozwija własny styl kapeli oraz wszystkie elementy, które zdążyły pojawić się wcześniej w twórczości Kruka. Bazą jest oczywiście soczysty, ale też bardzo melodyjny hard rock, niemniej pojawiają się również często elementy art rockowe ("My Sinners") czy progresywne ("One"). Da się usłyszeć także blues rocka (świetne "Wings of Dreams").

Zmiana wokalisty również wyszła im na dobre. Tomasz Wiśniewski był bardzo dobrym wokalistą, ale pojawienie się w składzie Romana Kańtocha dało Krukowi wiele możliwości, których wcześniej nie było. Roman ma bardziej heavy metalową manierę, momentami brzmi jak nieodżałowany Ronnie James Dio (choćby wspomniany już "My Sinners" lub "Grey Leaf"). Nowy wokalista potrafi jednak zrobić ze swoim głosem bardzo dużo, jego śpiew jest wielowymiarowy. Potrafi śpiewać zarówno ostro jak i delikatnie jak w "Farewell".

Najbardziej wyróżniającymi się utworami są te najbardziej odchodzące od klasycznego hard rocka genialny, pokombinowany "My Sinners" oraz instrumentalny "Timeline". Ten drugi to orientalizująca kompozycja na gitarę akustyczną. Piotr daje w niej popis swoich umiejętności w graniu genialnych solówek. Nie jest to wyjątek, bo cała płyta aż skrzy się od fantastycznych wędrówek po gitarowym gryfie lidera. Najlepszym przykładem mogą być popisowe sola z "Last Second", "My Morning Star" lub "Open Road". Największymi killlerami w zestawie są chyba singlowy "Open Road" i "My Morning Star" ze świetnym gitarowym motywem przewodnim i wkręcającym chóralnym zakończeniem. Kruk nie bał się również wziąć na warsztat ballady i wypada całkiem przekonująco w utworze "Farewell". Jako bonusy zespół dołączył polskojęzyczne kompozycje - "Moja dusza" oraz "Szary Liść". Chociaż wolę tego typu muzykę śpiewaną po angielsku, to przyznaję, że piosenki te zaśpiewane w naszym języku również brzmią przekonująco

Kruk jest trochę jak stuningowana Corvetta z lat 70. Karoseria stara, ale pod maską silnik z z nowego auta. Na "Before" potwierdza się teza, że Kruk stoi jedną nogą w przeszłości, drugą zaś trzyma postawioną mocno w naszych czasach. Nowy album udanie łączy inspiracje klasycznym hardrockiem ze świeżymi pomysłami lidera. Ogniste riffy i sola, perfekcyjna współpraca Piotra z klawiszowcem i rozpoznawalna od razu sekcja rytmiczna - jeśli podoba Wam się taka mieszanka, to jest płyta dla Was.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.6.2014

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

1. My Sinners
2. Last Second
3. Once My
4. Wings Of Dreams
5. Grey Leaf
6. Morning Star
7. Farewell
8. Open Road
9. Timeline (instrumental)
10. Moja Dusza (bonus track)
11. Szary Liść (bonus track)

Informacje o wykonawcy

Kruk

Inne recenzje płyt wykonawcy

Kruk - be 3
Kruk „be 3&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Ksenia Przybyś
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.