Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Corruption „Devil's Share”

3 Lipca 2014

W sytuacji nie do pozazdroszczenia znalazł się lider zespołu Corruption, a przy tym także basista Virgin Snatch Piotr "Anioł" Wącisz, gdy posypał mu się cały dotychczasowy skład i kolejno odchodzili kolejni muzycy (w tym charakterystyczny wokalista Rufus). Anioł, nie przejąwszy się przeciwnościami losu, skompletował nowy skład i zabrał się za tworzenie muzyki. Nowymi gitarzystami zostali Piotr "Rutkoś" Rutkowski oraz Daniel "Dani" Lechmański, a perkusistą Bartek "Vincent" Gamracy. Najwięcej zachodu, a właściwie południa (wszak to stonerowcy) panowie mieli z wyszukaniem wokalisty, który godnie zastąpiłby Rufusa. Gdy w końcu nie udało się odnaleźć odpowiedniego człowieka, podjęto decyzję, że wokale przypadną w udziale nowym gitarzystom.

Kiedy dochodzi do takich zmian, można zastanawiać się, na ile wpłyną one na muzykę czy styl zespołu. Pamiętamy, że Corruption swego czasu przeszedł drastyczną metamorfozę z kapeli doom/death metalowej do zespołu stoner metalowego. Już sama okładka nowej płyty, umiejscowiona w pustynnym krajobrazie, przedstawiająca roznegliżowaną, palącą skręta blondwłosą dziewoję z rogami, siedzącą okrakiem na beczce z tajemniczą substancją (zapewne jest tam "łycha", bo co innego?) pozwala miłośnikom dotychczasowej twórczości Corruption odetchnąć z ulgą. Podobnie singlowy i niesamowicie nośny "Hang'n'Over" ubogacony partiami zagranymi na banjo pokazał, że zespół, a właściwie Anioł, pozostał wierny stylowi z ostatnich płyt. Utwór promujący album jest przy tym bardzo udany i nastraja optymistycznie do skonfrontowania z całością.

"Devil's Share" to dziesięć premierowych kompozycji oraz bardzo ciekawy cover, będący zestawieniem "Holy Diver" Ronniego Jamesa Dio oraz "Born To Be Wild" Steppenwolf. Oddano przy tym hołd słynnemu brodatemu gitarzyście, co lekko zmodyfikowało tytuł do "Born To Be Zakk Wylde". Gościnnie wystąpił w tym utworze obdarzony potężnym, heavy metalowym głosem wokalista Night Mistress - Krzysztof Sokołowski. Bluesowo bujają w uświetnionym gościnnym udziałem muzyka "chorego na bluesa", czyli harmonijkarza Sławka Wierzcholskiego utworze "Traveller Blues". Najciekawsze jednakże dzieje się na końcu, gdy gitarzyści wraz z liderem Nocnej Zmiany Bluesa pojedynkują się na solówki. Nieco spokojniejszy, ale przesiąknięty klimatem południowych Stanów jest "Regression", w którym wokaliści świetnie się uzupełniają. Utworami, które zrobią niewątpliwie furorę na koncertach są szalenie przebojowe "Grime Whorehouse" czy "This Is The Day". Pozostałe kompozycje także są bardzo dobre; nie brakuje rock'n'rollowych petard do tupania nogą i żłopania whisky, od czasu do czasu pojawiają się momenty nieco wolniejsze, a cięższe, jak nawiązujący do Pantery (nieco anselmowa aranżacja wokali, brak gitary rytmicznej podczas solówki - tylko sama sekcja) oraz za sprawą bassowego wstępu do Queens Of The Stone Age (kojarzy się z "Hangin' Tree") "Inspire". Jedną z lepszych kompozycji jest kończący płytę ośmiominutowy "Moment Of Truth", w którym pojawiają się ciekawe zmiany tempa, nastrojów, od klimatycznych wyciszeń po solidne przyspieszenia i świetne solówki.

Płyta brzmi naprawdę solidnie (spora w tym zasługa Filipa "Heinricha" Hałuchy), bass rzęzi jak buldożer, gitarzyści spisali się na medal riffami i solówkami, a perkusista też nie myśli się obijać. Na plus wypadają wokale Rutkosia i Daniego. Przyznam, że nie byłem wielkim fanem głosu Rufusa, zatem nie miałem problemu z zaakceptowaniem nowego głosu (głosów) w zespole, a te wypadają naprawdę dobrze. Pewnie część fanów będzie narzekała na nowy album Corruption z tego powodu, że nie śpiewa na nim Rufus, ale myślę, że prędzej czy później uda się chociaż części z nich polubić nowy skład.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.6.2014

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

1. Hang’n’Over
2. This is The Day
3. Story of Things That Should Not Be
4. Traveller Blues
5. Grime Whorehouse
6. Trespasstellers (acoustic)
7. Inspire
8. Regression
9. Born to be Zakk Wylde
10. Betty Pyro
11. Moment Of Truth

Informacje o wykonawcy

Corruption
Corruption to polska grupa muzyczna początkowo wykonująca wypadkową death oraz doom metalu, obecnie zaś prezentuje stoner metal. Powstała w 1991 roku w Sandomierzu w składzie...

Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.