Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dire Straits „Brothers in Arms”

Ta płyta to jedna z tych najbardziej znanych z repertuaru Dire Straits. Przyniosła nieśmiertelne dziś kompozycje, takie jak Money for Nothing, czy tytułowe Brothers in Arms. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych płyt Dire Straits.

Brothers in Arms, siódma płyta w karierze Dire Straits, wydana siedemnastego lipca 1985 roku, była bardzo przełomowa dla zespołu. Raz, była to płyta, która sprawiła, że zespół wprowadził swój utwór do panteonu największych utworów w historii. Dwa, że była to płyta, na której zespół pokazał zupełnie nowy styl. I za sprawą utworu tytułowego jest to chyba najczęściej odtwarzana w radiu płyta Dire Straits.
Nowy styl prezentowany na Brothers in Arms wynikał z przyjęcia w poczet zespołu dwóch nowych klawiszowców, którzy ubogacili i unowocześnili brzmienie Dire Straits. Końcu była to połowa lat 80, okres boomu pod nazwą New Romantic i dawnemu Dire Straits przydało się trochę klawiszowej świeżości. Na szczęście Dire Straits udało się utrzymać znakomite brzmienie, już wtedy charakterystyczne.

Utworów na płycie jest dziewięć, a część z nich to klasyczne już kompozycje. Na przykład Money for Nothing. Rozpoznawalny chyba dla każdego. Utwór doczekał się blisko dwa razy krótszej wersji, wydanej na późniejszej Money for Nothing. Piosenka napisana wspólnie przez Knopflera i Stinga przyniosła na świat świetny, riff gitarowy, oraz niezapomniany animowany teledysk, z prześmiesznym animowanym pieskiem.
Ale oprócz klasyków są też utwory mniej znane. Why Worry to wrodzona delikatność. Spokojna niczym kołysanka, optymistyczna piosenka o tym, że po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. Znakomicie koji skołatane całym dniem nerwy. Znakomita jako piosenka ? pocieszycielka. Jeden z trzech najlepszych utworów na płycie.
Ride Across the River, znakomity blues, z pewnością jeden z najbardziej ?kołyszących? utworów Dire Straits. Przypomina trochę to, co Dire Straits grało na swojej pierwszej płycie. Znakomity, melodyjny kawałek ze znakomitą gitarą. Przejmujący i przeszywający do głębi. Bez wątpienia utwór z wielkiej trójki tej płyty.
Wreszcie, na samiuśkim końcu płyty utwór tytułowy. Brothers in Arms jest klasą samą dla siebie. Przepiękna ballada, która ugruntowała pozycję zespołu w ścisłej czołówce rockowych dinozaurów. Zaryzykuję, że jest to najbardziej rozpoznawalny utwór w ich karierze. Klasa tego utworu niech będzie potwierdzeniem wielkości Dire Straits i gitarowych umiejętności Knopflera.

Płyta Brothers in Arms to znakomite dzieło. Mimo dużej, miejscami nawet zbyt dużej dominacji klawiszy, słucha się go bardzo miło. Zespół prezentuje tu o wiele bogatsze brzmienie, niż na wcześniejszych płytach i słychać, że się rozwija. Znakomity repertuar tego albumu jeszcze bardziej podnosi jego ocenę.

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
5.1985

Wydawca:
Warner Bros.

Lista utworów:

So Far Away – 5:12
Money for Nothing – 8:26
Walk of Life – 4:12
Your Latest Trick – 6:33
Why Worry – 8:31
Ride Across the River – 6:57
The Man's Too Strong – 4:40
One World – 3:40
Brothers in Arms – 6:59

Informacje o wykonawcy

Dire Straits

Inne recenzje płyt wykonawcy

Dire Straits - Communiqué
Dire Straits „Communiqué&rdquo
Ocena: 3.53.53.53.53.5 (3.5)
Autor: Michał Błaszczyk
Dire Straits - On every Street
Dire Straits „On every Street&rdquo
Ocena: 3.53.53.53.53.5 (3.5)
Autor: Michał Błaszczyk
Dire Straits - On the Night
Dire Straits „On the Night&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Michał Błaszczyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.