Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dire Straits „Making Movies”

Ta płyta, trzecia w dorobku Dire Straits, przyniosła na świat jedną z najpopularniejszych ballad Romeo and Juliet, oraz bardzo znane i fantastyczne Tunnel of Love. Choćby z tego powodu warta jest recenzji.

Na początku trochę o samej płycie. Wydana na płycie winylowej 7 października 1980 roku przyniosła sławę tej grupie. Nagrana w prawie założycielskim składzie (Mark Knopfler - g / voc; John Illsley - bg; Pick Withers - dr). Tą płytę nagrywał jeszcze Roy Bittan (keyb). W połowie realizacji tego alnumu od zespołu odszedł David Knopfler (rg).

Wydawnictwo to tworzy 7 kompozycji, ale kilka z nich zasługuje na wyniesienie na piedestał.
Tunnel of Love otwierający płytę. Przepiękne powitanie w wykonaniu syntezatora i fortepianu przechodzi w swobodną i dynamiczną melodię stylizowaną na bluesa. W środku bardzo ładne solo gitarowe. Potem kompozycja zmienia swój charakter: ładna, spokojna ballada, która ewoluując i przyspieszając doprowadza nas do dłuższego solo, które kończy utwór wraz z piękną partią klawiszy w tle.
Romeo and Juliet, najsłynniejsza kompozycja z tej płyty. Przepiękna ballada, otwierana przez gitarę akustyczną. Motyw ten stanowi fundamenty całego utworu. Rozbudowana, bogata, pięknie zaaranżowana piosenka z typowymi dla Dire Straits gitarami. Ostatnia minuta to leniwa solówka, wyciszana przy końcu.
Następne Skateaway już nie tak spektakularne jak poprzedniczki, ale mimo to ciekawe. Od początku przyspiesza, to znów zwalnia, przyspiesza, zwalnia. Bluesowa kompozycja przechodzi w pięknego rock ''n'' rolla. Ponownie znowu blues, po nim rock "n" roll. Pod koniec kunsztowne, frapujące solo gitarowe, doprowadzające nas do końca.
Expresso Love utwór z pogranicza bluesa i rock & roll-a. Od początku dynamiczny i lekki. Zdominowany przez gitarę. Zrywne krótkie solo, w połowie przerwane przez partię wokalną. Po niej już nic nie przeszkadza, aby to solo zaprowadziło nas do moim zdaniem jednej z najlepszych kompozycji: Hand in Hand.
Spokojny, balladowy początek, rozpisany na klawisze i gitarę akustyczną. Wejście basu powoduje zmianę tempa utworu na nieco szybsze. Potem znowuż motyw znany z początku i znowu szybciej. Utwór zamyka podobna do otwierającej partia balladowa. Solid Rock Dynamiczny, czysty rock & roll. Świetny na pobudkę, powodujący, że na prywatce nikt nie podpiera ściany. Udowadnia, że Knopfler to nie tylko specjalista od ballad i utworów bluesowych. Jeden z niewielu (oficjalnych) nieskażonych rock & roll-ów wśród utworów DS. Odmiana po poprzednich balladach.
Kończące płytę Les Boys to leniwa kompozycja, trochę w rytmie country. W tle nieśmiała, "grecka" gitara. Utwór to rytmiczna, zabawna kolekcja różnych motywów. W środku rytmiczne, solo. Po nim tempo spowalnia, aż po bardzo leniwe zakończenie. Słychać, że Knopfler chciał, aby słuchacz po przesłuchaniu tego utworu się uśmiechnął.

Cała płyta Making Movies niewątpliwie zasługuje na uznanie. Jest bardzo różnorodna, choć krótka. Jest na niej i blues, i rock & roll i balladowe rytmy. Oczywiście wśród instrumentarium dominuje gitara, ale słychać też i fortepian. Pozycja niewątpliwie warta wydanych na nią pieniędzy. Przez dziennikarzy The Rolling Stone płyta ta uznana została za najbardziej wartą (wśród tytułów Dire Straits) umieszczenia w setce najlepszych płyt stulecia. Nie tylko ona zasługuje na takie wyróżnienie, ale o tym później.

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
17.10.1980

Wydawca:
Warner Bros.

Lista utworów:

Tunnel of Love – 8:05
Romeo and Juliet – 5:50
Skateaway – 6:15
Expresso Love – 5:00
Hand in Hand – 4:46
Solid Rock – 3:17
Les Boys – 4:06

Informacje o wykonawcy

Dire Straits

Inne recenzje płyt wykonawcy

Dire Straits - Love over Gold
Dire Straits „Love over Gold&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Jacek Podlewski
Dire Straits - Brothers in Arms
Dire Straits „Brothers in Arms&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał Błaszczyk
Dire Straits - Love over Gold
Dire Straits „Love over Gold&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Michał Błaszczyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.